Az alábbiakban a gyakoribb szájproblémákról lesz szó, különös tekintettel arra, hogy mit és hogyan érdemes fogyasztani ezek kezelése során – olvasható a Mindmegette cikkében.
Fontos szem előtt tartani, hogy ezek általános tanácsok, és nem feltétlenül alkalmazhatók minden esetben, hiszen nincs két egyforma páciens.
Amennyiben fogorvosa személyes igényei szerint mást javasol, fogadja meg a tanácsát!
Fogszabályozó viselése során
A fogszabályozók érzékeny berendezések és a rágós, ragadós, kemény élelmiszerek könnyedén kárt tehetnek bennük. Ilyen élelmiszerek például:
- jég
- diófélék
- pattogatott kukorica
- kemény cukorkák
- rágógumi
- rágós, ragadós édességek (pl. karamell, gumicukor)
- egész kemény gyümölcsök (pl. alma, körte) és zöldségek (például sárgarépa)
- kemény ételek (például sóspálcika)
Lényegében tehát minden olyan kemény élelmiszer, amit rágni kell, tönkreteheti a fogszabályozókat.
Egy lehetséges megoldás lehet, ha kisebb falatokra vagy vékony szeletekre vágjuk őket.
Előfordulhat továbbá, hogy az igazítást követően a fogszabályozó némi fájdalmat okozhat, ami megnehezítheti az evést. Ez a kellemetlen érzés néhány nap után enyhül majd. Ebben az időszakban, illetve általánosságban a fogszabályozó viselése során az alábbi puhább, kíméletesebb élelmiszereket érdemes fogyasztani:
- levesek, krémlevesek
- pürék, szószok
- főzelékek
- kásák
- húsfélék esetén: fasírt, omlósabb húsok (tépett hús)
Szájműtétek és implantátumok behelyezése után
A szájműtéteket és implantátum fogbeültetését követő étrend több fontos tényezőtől is függ, mint például a műtét jellegétől, a műtét evési képességre gyakorolt hatásától, illetve a felépülés várható időtartalmától.
A legtöbb esetben erre fogorvosa is felhívja majd a figyelmét, de általában az első néhány nap során mindenképpen ajánlott folyékony, puha, kíméletes élelmiszereket fogyasztani.
A puha gyümölcsök, zöldségek, alacsony zsírtartalmú tejtermékek és húsok, tojások és puhára főtt hüvelyesek általában ideálisak a beavatkozást követő napok vagy hetek során. Ezek az élelmiszerek nem csak kíméletesek, hanem különösen táplálók is, így gyakran elősegítik a gyógyulás folyamatát.
- levesek, krémlevesek
- pürék, szószok
- főzelékek
- kásák
- húsfélék esetén: fasírt, omlósabb húsok (tépett hús)
- kompótok
A teljes cikk IDE kattintva olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)