Citruslekvárok, avagy gasztroajándékok a tél gyümölcseiből

A citrusfélékből viszonylag könnyen készíthetünk jól ízesíthető lekvárokat. A citrom, zöld citrom, mandarin vagy a kumquat tökéletesen alkalmas arra, hogy önmagában vagy közös erőből kényeztessen minket. A legendás narancslekvárról nem is beszélve.

null

A citruslekvárok készítésénél elsődleges szempont, hogy amennyiben lehetséges, kezeletlen, azaz vegyszerrel nem érintkezett gyümölcs héjából dolgozzunk. A kezeletlen gyümölcs héja egészséges, nem ivódott bele semmilyen olyan káros anyag, amely a főzés során beleoldódna a lekvárunkba.

A citruslekvár elkészítésének rengeteg módja közül választhatunk: nem csak az ízesítés, a citrusok különféle kombinációi szolgáltatnak számos alternatívát, hanem magának az elkészítés mikéntjének is megannyi módja létezik.

Létezik eljárás, amellyel a héját is felhasználhatjuk a citrusoknak (kép forrása: Pexels)

Vannak receptek, ahol csak a hártyával körbeölelt belseje kerül a lekvárba, van, ahol a filézett gyümölcshússal dolgozunk csupán, és nagyon sok recept van, amely az egész citrust befőzi. 

Bizonyos receptek szerint érdemes az alaposan megsikált citrusokat 2-3 alkalommal lobogó vízben, alkalmanként 15-20 percet előfőzni, majd utána feldarabolni és ebben a formában befőzni. 

Ez a módszer ugyan nagyobb odafigyelést igényel, de előnye lehet, hogy a többszöri friss vízben való forralás eredményeképp csökken a citrusok keserűsége. Ezt a keserűséget persze úgy is száműzhetjük a citrusokból, hogy a héjától megfosztott gyümölcsről óvatosan lefejtjük a keserűséget okozó fehér réteget és csak a hártyával védett gyümölcshúst főzzük meg.

Abban az esetben, ha csak a gyümölcs húsát felhasználva készítünk lekvár, akkor egy adag gyümölccsel rögvest két gasztroajándékot (esetleg hármat is letudhatunk): a héjat vagy alkoholba áztatjuk egy jóféle házi limoncellóhoz, vagy vízbe tesszük, hogy előkészítsük a későbbi kandírozáshoz.

A citrusokból nem csak darabosabb lekvárt készíthetünk, hanem tiszta, homogén állagú krémet is. Ehhez nincs más dolgunk csak a 2-3 alkalommal átfőzött egyben hagyott gyümölcsöt felvágni és átpasszírozni, vagy a csak gyümölcshúsból készített változatokat preferálni.

A citruslekvárok önmagukban is igen izgalmasak, de ez az izgalom tovább fokozható, ha megbolondítjuk őket. Nagyon egyszerű megoldás, ha többféle citrusból készítjük a lekvárt, az se rossz idea, ha a homogén alapot tesszük változatossá más citrusok héjával, így a textúrája, a színe megváltozik ugyan a lekvárnak, de az íze megmarad.

 Ezen kívül fűszerezhetjük is őket. A citrusfélékhez nagyon jól illik a vanília, a fahéj, a szegfűszeg, a gyömbér vagy épp a csillagánizs. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a lekvárok fűszerezésénél soha ne a fűszer domináljon, nem szerencsés, ha eluralkodik a gyümölcs ízén, inkább az a feladata, hogy azt erősítse. A fűszereken kívül kevés alkohollal is hangolhatjuk a lekvárokat. Itt is fontos szempont, hogy megtaláljuk az arany középutat, azaz ne legyen túl pikáns, hanem bárki számára fogyasztható maradjon.

 

Az eredeti cikk a Citruslekvárok, avagy gasztroajándékok a tél gyümölcseiből címmel olvasható a Mindmegette oldalán.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.