Szilveszter, vagy újév napján sokan tesznek fogadalmat: szám szerint minden ötödik ember. Közülük viszont mindössze nyolc százalék az, aki meg is valósítja az önmagának tett ígéretét – olvasható a Mindmegette.hu cikkében.
A legtöbben a plusz kilogrammoktól szeretnének megszabadul év elején, a kezdeti lelkesedés azonban hamarosan alább hagy és január végére többnyire el is vész. Forgács Attila gasztropszichológus szerint azért nem teszünk eleget újévi fogadalmainknak, mert ezekkel rendszerint irreális teszünk saját magunkra, amelyektől igyekszünk minél előbb megszabadulni.
Olyan elvárásokat fogalmazunk meg önmagunkkal szemben, amik a jövőben egy elképzelt, idealisztikus képhez illeszkednek és ebből kifolyólag döntően a túlvállalásra építenek
– erről már Tari Annamária pszichoanalitikus beszélt.
Elérhetetlen célok
Minél elérhetetlenebbnek érezzük a kitűzött célt, annál valószínűbb a visszaesés.
Mindenki szeretne csinos és vonzó lenni, amit ma a karcsú és izmos alakkal azonosítanak. Változtatni viszont nehéz és ijesztő, kitartást, valamint sok időt igényel. Mindez annyi pluszenergiát követel, hogy elgondolkodunk, megéri-e. Ezért aztán a januárt még rááldozzuk, februárra viszont minden visszaáll a régi kerékvágásba, amikor is nyugtázzuk, hogy a célunk elérhetetlen – és jó így nekem, ahogy van
– fogalmazott Forgács Attila.
Túl általános és túl gyors elvárások
Fontos, hogy készítsünk reális, több kisebb célból álló motivációs stratégiát, hogy tudatosuljon bennünk a célunk. Ellenkező esetben ugyanis mindez csak vágy marad, amit konkrétumok nélkül nehezen érhetünk el. Lényeges, hogy szakember segítségével állítsunk össze edzéstervet és étkezési naplót.
Ez már tulajdonképpen nem is fogadalom, hanem döntés a jövőnkre nézve
– hívta fel a figyelmet Tari Annamária.
Az eredeti cikk A pszichológus elárulta, miért nem tartjuk be újévi fogadalmainkat címmel a Mindmegette.hu-n olvasható.
Borítókép: