Ultraibolya sugárral fertőtlenítő maszkot készítenek Győrben

A győri családot is a járvány óta foglalkoztatja a „maszkkérdés”, igaz, más szemszögből, mint többségünket.

null

„Amikor a koronavírus felütötte a fejét itthon, a téma középpontba került nálunk is. A családban több orvos dolgozik, a férjem sebész a Petz-kórházban, rögtön felvetődött: miként lehetne szeretteinket, embertársainkat biztosan megvédeni a vírustól? A maszkok felől kezdtük közelíteni a kérdést, rengeteget olvastunk, külföldi tudományos folyóiratokban is” – kezdte dr. Kovács Kinga.

„A hagyományos maszkok a 0,3 mikrométernél nagyobb részecskéket szűrik ki, de a vírusok átlagosan 0,06-0,16 mikrométer nagyságúak. Bár sokszor más részecskékhez kapcsolódva utaznak a levegőben, így nagyobb méreteket öltenek, a szűrés a mostani módszerrel gyakorlatilag nem lehet tökéletes. Ezért elkezdtünk dolgozni a levegő sterilizálásán UV-C fény kibocsátásával úgy, hogy maszkhoz kapcsolódik a találmányunk” – vette át a szót Kinga testvére, ifjabb Kovács György. A győri fiatalember szintén mérnök édesapjával már több saját találmányt tudhat magáénak. Pár éve ötletgazdáik voltak az érintés nélkül működő, virtuális számítástechnikai egérnek. Idősebb Kovács György a „maszkprojektben” is kamatoztatta szakmai tudását.

„A jelenlegi védőmaszkoktól elrugaszkodva, a saját szakterületünknek megfelelően kerestük a megoldást és rájöttünk: nem szűrni kell a vírusokat, baktériumokat és gombákat, hanem ártalmatlanná, hatástalanná tenni azokat. Azt biztosan tudjuk, hogy az UV-C fény bármilyen eddig beazonosított mikroorganizmust, az összes ismert baktériumot és vírust – köztük a koronavírus kórokozóját is – másodpercek alatt képes fertőtleníteni, inaktiválni, vagy megszüntetni sokszorozódó tulajdonságát. Ez azt jelenti, hogy az UV-C fény a vírus DNS-ét szétroncsolja, így a kórokozó elpusztul, vagy sterillé válik” – folytatta ifjabb Kovács György.

Fotó: Nagy Gábor/Kisalföld.hu

A győri testvérpár megmutatta a maszk prototípusát. A Kisalföld újságírója kipróbálhatta a futurisztikus látványt nyújtó védőeszközt. Bár a prototípus nehezebb, mint az átlagmaszkok, – az UV-C fényhez kisméretű akkumulátor kell – jóval könnyebb volt a levegővétel vele. „A maszkba már tisztított, fertőtlenített levegő jut, vagyis az eszköz nem akadályozza a levegő szabad áramlását” – magyarázta Kovács György. Ez sem utolsó szempont, hisz az orvosoktól kezdve a buszvezetőkön át szinte mindenkinek szüksége van megfelelő mennyiségű oxigénre, hogy kellően koncentrálni tudjon a munkájára. Adott esetben a lakosságnak és a hatóságoknak is szükségük lehet hatékonyan és megbízhatóan fertőtlenítő maszkra, ha véletlenszerű, vagy szándékos biológiai agresszió következik be. Valószínűleg ezért nagy az érdeklődés pénzügyi és szakmai körökből.

„A találmányunkat főleg olyanoknak szeretnék felajánlani, akik járványidőben az első frontvonalban küzdenek. Külföldi forgalmazásban első lépésben nem gondolkodunk, azon vagyunk, hogy honfitársainkat segítse a találmányunk” – tette hozzá dr. Kovács Kinga.

„Találmányunk szellemi védettségét biztosító folyamatot elindítottuk. Az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak megmutattuk a terveinket, írásban és szóban is biztató választ kaptunk. A következő fontos lépés, hogy a maszkot akkreditált laborban mielőbb bevizsgáltassuk. Ez egyelőre nagyon lassan halad. Látni akarjuk, milyen hatásfokkal működik az eszköz. A fény és az akkumulátor erősségén, az UV-C dózisszinten tudunk javítani, ha szükséges” – búcsúzott Kovács György.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.