Elhunyt a kalocsai folklór ikonikus alakja

A homokmégyi származású Romsics Lászlóné Szarka Vera iparművész 79 éves volt.

null

A Népművészet mestere címmel kitüntetett asszony hímző és pingáló munkásságát a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztjével is jutalmazták, 1998-ban, előtte egy évvel pedig kiérdemelte a Pro Renovanda Cultura Hungariane Alapítvány pályadíját – írja a Bács-Kiskun megyei hírportál.

Glazúrból készült kalocsai mintás riselt terítő
Fotó: MTI/Bugány János

Hagyományőrző tevékenységéről tavaly áprilisban múzeumi könyvet is kiadtak, kézi és gépi hímzései pedig bejárták a világ nagy iparművészeti kiállításait.

Kalocsai hímzés a karateruhán

Sok brit azt sem tudja, mi az, mégis imádja a kalocsai mintát. A lengyelek és az indiaiak is szívesen viselik.

A karateedzők nem a hagyományokhoz fűződő laza viszonyukról híresek. Egy több ezer éves kultúra értékeit továbbadó személynek ez megbocsátható. Talán nem is maradtak volna fenn ezek a kultúrák nemzedékek százain keresztül, ha nem lettek volna olyan képviselőik, akik megalkuvást nem ismerő módon ragaszkodnak a gyökerekhez. Egy London közelében élő karateedző azonban rácáfol a sztereotípiákra. Őt egyáltalán nem zavarja a kultúrák keveredése. Igaz, ő is furcsán nézett, amikor egyik tanítványa, Koch Krisztina kalocsai mintás hímzésekkel díszített karateruhában lépett be az edzőtermébe. A japán karakterek mellett valóban furcsán mutathattak a magyar alföld virágai.

Néhány évvel ezelőtt a magyar hímzések reneszánszukat élték. Akkoriban rengeteg divatcikken köszöntek vissza a népi motívumok. Azóta Magyarországon mintha lecsendesült volna kissé ez a divathullám, de Krisztina szerint a szigetországban még most is népszerűek és kelendőek a gyönyörű hímzésekkel díszített divatcikkek. Igaz, az őket megvásárló briteknek sokszor fogalmuk sincs róla, milyen motívumot viselnek.

Krisztina szerint gyakran a magyarok sem tudnak különbséget tenni a minták között. A kalocsait gyakran magyar mintaként emlegetik, pedig ez igazságtalanság, hiszen rengeteg magyar motívum létezik, ezek közül a kalocsai csak az egyik. Az mindenesetre elmondható, hogy a kinti magyarok szeretnék megőrizni a kultúrájukat, és átadni a gyerekeiknek is. Az öltözékeken megjelenő hímzés a kultúra egyik látványos megnyilvánulása.

Krisztina Kalocsáról származik, ezért ez a motívum neki a szülőföldet jelképezi. Akkor kezdett el hímezni a ruháira, amikor felfigyelt rá, hogy egyre több divatüzletben jelentek meg a gépi hímzéssel, retró mintákkal díszített ruhadarabok. Arra gondolt: miért ne lehetne ezeket kalocsai mintákkal ellátni. Az első próbálkozásai sikerrel jártak, egyre több vevője akadt, mígnem felmerült az ötlet, hogy divatbemutató keretében lehetne bemutatni Londonban a kalocsai mintás ruhákat. A bemutatót néhány napja meg is tartották az egyik magyar étteremben. A terem meg is telt érdeklődőkkel, és nem csak magyarokkal.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.