Kinyitják Csabán a hősi temető kapuit az érdeklődő látogatók előtt

Zárva tartották, most azonban megnyitnák a látogatók előtt a békési megyeszékhely I. világháborús hősi temetőjét.

null

– Az I. világháborúban Békéscsabán nem voltak harcok, viszont a város is kivette a részét a megpróbáltatásokból, a világégés idején az összes csabai iskolát átalakították kórházzá – kezdte bevezetőjében Ugrai Gábor. A Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület elnöke hozzátette, a tantermekből kórtermeket hoztak létre, és mivel a közelben futott a vasút, a frontról a városba szállították nemcsak a magyar és a szövetséges, hanem az ellenség sebesült katonáit is. Rengeteg embert meggyógyítottak, akiket azonban nem sikerült, azokat a Lipták András utcai hősi temető földjében hantoltak el.

Több száz katona nyughelye található a temetőben, a név és a származás megjelölésével /Fotó: Bencsik Ádám/

– Oroszok, szerbek, olaszok, románok is nyugszanak az ország egyik elsőként létrehozott hősi temetőjében, ahol a sírok arról tanúskodnak, hogy a csabaiak osztották Szophoklész nemes gondolatát, miszerint a halott katona nem ellenség – emelte ki Ugrai Gábor. Hozzáfűzte, méltóképpen eltemették a katonákat, cserébe pedig elvárták, hogy az idegenben elesett magyarokat is a hasonlóképp földeljék el. A városvédők elnöke megemlítette, a csabai katonai kórházakat a kiváló orvos hírében álló, későbbi díszpolgár, Hazay-Sternschuss János vezette és a sírkert létrehozásának is ő volt a kezdeményezője. Elmondta, a Lipták András utcában több száz katona nyughelye található, a név és a származás megjelölésével.

– Középen sebesült katonák szobra áll, ami 1917-ben készült el, amikor még nem tudták az emberek, mikor lesz vége a háborúnak – árulta el Ugrai Gábor, emlékeztetve, a befejezés dátuma a mai napig hiányzik az emlékműről. További érdekességként megemlítette, hogy egy II. világháborúban elesett katona is itt nyugszik a hősi temetőben, de senki sem tudja, hogyan kerülhetett oda, vélhetően a családtagjai mellé temették.

Több száz katona nyughelye található a temetőben, a név és a származás megjelölésével
Fotó: Bencsik Ádám

A csabaiak mindig rendben tartották a temetőt, az idő vasfoga azonban kikezdte, végül 2019-ben újították fel.

A működtetése a Városgazdálkodási Kft. kezébe került, akiknek legfőbb szándéka, hogy a mostani, szép állapotában maradjon meg, és őrizze a hősök emlékét a sírkert.

– Korábban előfordult, hogy olyanok mentek be a temetőbe, akik nem a kegyeletüket akarták leróni, így a sírkertet lezárták a látogatók elől, csak halottak napján és a hősökre való emlékezésekkor nyitották ki – mondta el a városvédő egyesület elnöke. Kiemelte, kezdeményezték, hogy a járvány elmúltával tegyék lehetővé a temető bejárását szervezett csoportokkal. Nyitott fülekre találtak, így közösségi oldalukra fel is töltöttek egy jelentkezési lapot.

– Kegyeletet leróni az elmúlt években is érkeztek és jönnének a jövőben is Szlovákiából, Oroszországból, Romániából – árulta el az elnök. Elmondta, idegenvezetést is szívesen tartanak majd a hősi temetőben, sőt iskoláknak rendhagyó történelemórákat szerveznének.

A teljes cikket ITT érheti el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.