Komoly bosszúságot okoznak a hódok Heves megyében

Amilyen kedves állatokként emlegetik a hódokat a rajzfilmekben, legalább annyi bosszúságot okoznak rágcsálásukkal.

null

A mai középkorosztály vagy a még idősebbek számára a hódok sokáig legfeljebb Karl May és Cooper indiánregényeiből voltak ismerősek. Tipikus észak-amerikai egzotikumnak számítottak, amelyek várakat építenek, emlős létükre a víz alatt úsznak, s bundájukból készül a préri vadászainak a sapkája. A magyar gyerekek legfeljebb a mesékből ismerhették ezeket a hatalmas testű rágcsálókat – Hód Ottót például –, ezért pár esztendeje

igazi szenzációnak számítottak azok a beszámolók, amelyek szerint a Zagyva térségében hódcsaládokat észleltek.

Az eurázsiai hód sokkal nagyobb, mint észak-amerikai rokonai
Fotó: PEXELS

Nem csak a növényzetre jelentenek veszélyt

A korabeli tudósítások szerint négy évvel ezelőtt az állatok nyomait először Hatvan mellett, a Görbeéri-tó melletti fákon fedezték fel, rövidesen pedig hasonló nyomokat találtak a folyó felsőbb szakaszain, valamint a Heréden átfolyó Bér-patak mentén is. Tavaly már Selypen, az egykori cukorgyári tó környékén, az elmúlt hetekben pedig a Zagyva árterében lévő lőrinci Szent Anna-kápolnánál is megfigyelték a nagy testű rágcsálókat, illetve ténykedésük nyomait: több értékes fa törzsét „körbefaragták”, néhány egyedet ki is döntöttek – köztük egy védetté nyilvánított fűzt is –, a lőrinci kegyhelynél pedig az egyik fát ki is kellett vágni, mert veszélyeztette a kápolna Lourdes-i barlangját.

Az eurázsiai hód kizárólag növényi eredetű eledelt eszik, az intenzív rágásra metszőfogai folyamatos növekedése miatt is szükség van
Fotó: PEXELS

Ám sokszor nem csak a növényzetben okoztak kárt, a hódok által épített torlaszok több esetben a hatvani csapadékvíz-elvezető csatorna bevezetését is elzárták, gátolva a város területén hullott eső és hólé elvezetését.

Megmentésük a vártnál hatékonyabbra sikerült

Valaha a Kárpát-medence az eurázsiai – más néven a közönséges vagy európai – hód élőhelyének számított, de a források szerint a vadászat következményeként a tizenkilencedik század végére csaknem kihalt a populáció. Magyarországon 1858-ban jegyezték fel a földrész legnagyobb testű rágcsálójának az utolsó észlelését. A maradék hódállomány megmentése az 1920-as években kezdődött el szervezett keretek között a skandináv és a balti területeken, s a törekvés az 1980-as, 90-es években új lendületet kapott Közép-Európában is.

Utóbbi olyan jól sikerült, hogy tavalyelőtt már a Duna és a Tisza minden kilométerére jutott egy-egy hódcsalád.

A szakirodalom külön kiemeli, hogy ekkoriban a spontán vándorlás révén a Zagyva mentén is megjelentek.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Maradhatnak Anglia 400 éve első vadon élő hódjai

A kormány áldásával maradhatnak Anglia 400 éve első vadon élő hódjai.

Angliában a 16. században kihalt a szőréért, húsáért és mirigyváladékáért vadászott állat, ám 2013-ban Devon grófságban felbukkant néhány példány. Valószínűleg illegális kereskedelem révén jutottak be az országba, majd később szabadon engedték őket.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.