Nem hagyják megsárgulni a Balaton parti Fonyód múltját

Az elmúlt hatvan év több száz plakátját digitalizálják a fonyódi könyvtárban egy fotográfus segítségével.

null

Omega-koncert, Fodor András író-olvasó találkozó, a Rianás étterem lebontása és A csendőr New Yorkban a kertmoziban. Az elmúlt hatvan év több száz plakátját digitalizálják a Fonyód városi könyvtárában egy fotográfus segítségével. Bata Lőrinc egykori könyvtáros különleges gyűjteménye a jövőben a település weboldalán lesz elérhető. Bata Lőrinc az 1950-es évek közepétől dolgozott könyvtárosként Fonyódon – olvasható a Somogy megyei hírportál, a Sonline.hu cikkében.

A 30-as években költözött a balatoni községbe, sakkfeladványokat készített, amelyekkel nemzetközi hírre tett szert. Foglalkozott könyvek árusításával is, a Fonyód környéki településeket kerékpárral, vonattal járta, így árulta az olvasnivalót, emellett pedig plakátokat gyűjtött.

– 84 évesen, 1991-ben hunyt el Bata Lőrinc, majd unokahúga találta meg a különleges gyűjteményt, amelyet felajánlott a kétezres években nekem, valamint a helyi könyvtárnak – mondta Varga István könyvtáros. – A legrégebbi plakátok az 50-es évekből valók. A nyomtatott plakátokon szerepel áruháznyitás, sportversenyek, kertmoziműsor, koncertek beharangozói. A korai Ome­ga, a fiatal Koncz Zsuzsa is fellépett Fonyódon a plakátok tanúsága szerint, és megsárgult papír hirdeti Korda György zenei estjét is – sorolta a könyvtáros.

Az elmúlt hatvan év több száz plakátját digitalizálják Fonyód városi könyvtárában
Fotó: SONLINE.HU/Kajetán Jácint

Műszaki kartonra kézzel alkotott plakátokat is találni a gyűjteményben, amelyeket filccel vagy festékkel készítettek. Ezek között található a Rianás étterem bezárásáról készült plakát, mely azt tanácsolja a helyieknek, menjenek a Sirályba.

– Bata Lőrinc annyira komolyan vette az önként vállalt tevékenységét, hogy sokszor még a plakát begyűjtésének körülményeit is feljegyezte, például a Rianás bontásáról szólót 1968. február 20-án mentette a földről, a téglák és vakolatok közül – emelte ki Varga István.

Az A4-nél nagyobb méretű plakátok digitalizálását kezdték meg a közelmúltban, már százat lefotóztak. – Bár a nyomtatványok talán jelenlegi, kézzel fogható formájukban érdekesek a leginkább; kopottasan, kézzel írva, régi, megbarnult, elszakadt papíron, mégis elengedhetetlen a digitalizációjuk, hogy minél hosszabb ideig megmaradhasson az utókornak – mondta el a könyvtáros.

Kiállítást is terveznek a különleges gyűjteményből

– Nem használunk állványrendszert, ügyelünk mindenre, így a színhelyességre is, valamint arra, hogy nagy felbontásban és torzításmentesen tudjuk rögzíteni a plakátokat – mondta el Kajetán Jácint fotográfus.

A teljes cikk ide kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.