Elmarad a méhésznap Szekszárdon: a méheket is megviseli az időjárás

A tavalyi, méztermelés szempontjából rendkívül gyenge év után mégis bizakodnak a megye méhészei.

null

Idén lenne a tizenhetedik tavaszváró méhésznap Szekszárdon, de ez februárban a koronavírus-járvány miatt elmarad. Hiányoznak a szakmai téli estéken megtartott rendezvények is. A tavalyi, méztermelés szempontjából rendkívül gyenge év után bizakodnak a megye méhészei.

– A változékonyság még mindig jobb, mintha folyamatosan meleg – az évszakhoz képest természetesen – lenne, mondta Nagyernyei Attila, a megyei méhészegyesület elnöke. A melegebb napokon ki-ki repülnek méhek, ilyenkor kitisztulnak.

Februárban addig nincs baj, amíg nem folyamatos a melegedés, mert ez megtévesztené ezeket a rovarokat. Az egyik méhész kolléga elmondta, megfigyelte, hogy már a mogyoró virágporát is elkezdték gyűjteni, tette hozzá a megyei elnök.

Idén nem lesz megtartva a méhésznap Szekszárdon
Fotó: Kiss Albert/Mediaworks archívum

Nagyon hiányoznak a méhészeknek a szakmai rendezvények (mint a méhésznap), hiszen ezeken nem csak friss információkat szoktak kapni a termelők, hanem meg tudták egymással beszélni a gondjaikat, kicserélték a tapasztalataikat.

Ezt most legfeljebb telefonon tehetik meg. Gyakran kérdezik, mikortól érdemes a méheket rendszeresen etetni, mondta a megyei elnök. Február elején a keményebb cukorlepényt ajánlott betenni a kaptárakba, majd a hónap vége felé, amikor a mogyoróbokrok virágporát gyűjtik már, akkor a lágyabb cukorlepénnyel is lehet etetni.

A gondos méhész ilyenkor már ellenőrzi a kaptárait, megvannak-e a méhei. Halk, tompa morajlás jelzi, hogy tele van a kaptár. Ha rákoppint a gazda a dobozra, akkor a morajlás felerősödik, majd egy idő után elhalkul. Ez azt jelenti, a méhanya is jelen van a kaptárban, ha a morajlás nem halkul el, valószínű hiányzik az anyaméh. Ilyenkor ezt egy másik családból pótolni kell.

A méztermelés alakulása Magyarországon
Fotó: KSH/MTVA/MTI

Visszatérő kérdés az is, kell-e védekezni atka ellen. Több mint negyven éve, hogy az atkafertőzés időről időre felerősödik. A helyzetet nehezíti, hogy az élelmiszer-biztonság miatt több hatásos készítményt is betiltottak, de a biokészítmények között is találni megfelelőt, mondta Nagy­ernyei Attila.

Amelyik méhcsalád áttelel, ott bizonyára nincs gond az atkákkal, legközelebb az akác virágzása után érdemes az atkafertőzés ellen védekezni.

A mézárak a tavalyi rendkívül gyenge termés után jelentősen megemelkedtek. Még a hordós, nagybani felvásárlási ár is emelkedett, egy kiló akácméz után idén 2300 forintot (tavaly 1100-at), a vegyes virágméz után 950 forintot (tavaly 600-at) fizetnek a kereskedők.

Természetesen a piacon vagy a háznál értékesített méz ára ennél jóval drágább, az akácmézet 3000–3500 forintért, a vegyes virágmézet 1500–1800 forintért kínálják. A járvány ideje alatt lényegesen nőtt a mézfogyasztás, így a készletek fogytán vannak.

Nagyernyei Attila szerint vízválasztó lesz az idei év, mert ha a tavalyi kevés termés után is gyengére sikerül a tavaszi gyűjtés, akkor sokan hagyják abba a méhészkedést.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.