Kincseket rejt a csabai bábszínház

Számtalan, Lenkefi Konrád által összeállított napló várja a kutatni vágyókat a Békéscsabai Napsugár Bábszínházban.

null

A napokban lehetőségünk volt ellátogatni a Napsugár Bábszínház kincses szigetére, ahol Lenkefi Zoltán, a társulat igazgatója egy igazán különleges naplóról mesélt nekünk. A rendkívül színes kordokumentumokat rejtő írások Lenkefi Konrád tollából születtek, aki a bábkészítés és a bábélet irányítása mellett, hihetetlen precizitással feljegyzett, megörökített mindent, ami az akkori bábegyüttessel történt.

– Mikor apu vezette a bábegyüttest, még nem volt digitális tartalomfejlesztés, így ő kötelező feladatként naplót vezetett mindarról, ami velük történt az évtizedek alatt

– árulta el nekünk Lenkefi Zoltán, miközben lapozgatni kezdte az egyik, piros borítójú, újságcikkekkel, meghívókkal, korabeli prospektusokkal teleragasztott méretes irományt.

– Ez egy 1969–71 között készült napló. Ebbe vezetett be mindent, ami velük történt ez alatt a két év alatt. Itt például egy tanulmány írására kérték fel, aminek még a megrendelőlapja is be lett ragasztva. A következő oldalon pedig egy jugoszláv, majd egy német bábos prospektus található. Valamennyi itt látható dokumentum a bábszínháztörténet egy olyan szeletét mutatja be, amit eddig nem nagyon kutattak. Jól végigkövethető benne, hogy az amatőr mozgalmak hogyan kapcsolódtak a hivatásos színház világához, milyen életük volt akkoriban. Ez egy olyan anyag, amiből nincsen még egy Magyarországon, vagyis hatalmas érték – avatott be minket az igazgató.

Lenkefi Konrád, a bábszínház igazgatója több mint harminc éven át dokumentálta a bábegyüttessel történteket
Fotó: Fotó: Veres E.

Mint megtudtuk, Lenkefi Konrád 1961-től egészen haláláig, 1995-ig leírta, feldolgozta a teljes amatőr bábtörténetet:

– Tele van ezekkel a naplókkal a szekrény. Sajnos most még sok oldal összevissza van bennük, időrendbe kell tenni őket. Viszont az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet felajánlotta, hogy rendszerezik, katalógusba veszik a feljegyzéseket. De persze a feldolgozást követően továbbra is itt maradnak édesapám naplói, csak ezután az intézet kihelyezett tagozataként biztosítani fogjuk, hogy aki kíváncsi lesz rá, belenézhet, tanulmányozhatja őket

– ismertette Lenkefi Zoltán.

Hozzátette, ők is rendszeresen lapozgatják a füzeteket, legutóbb például a Magyar Kultúra Napján idéztek belőle, amikor is megkezdődött a bábszínház új épületének építése.

– Olyan emlékeket gyűjtöttünk össze, amik az olykor kényszer szülte költözéseinket elevenítik fel. Például 1950-ben még a régi posta helyén volt a bábegyüttes, és egyik napról a másikra a posta vezetése egy olyan rendeletet hozott, hogy csak a postai dolgozók léphetnek be az épületbe. A bábszínészek pedig a következő nap arra érkeztek, hogy ki voltak rakva a dobozaik az utcára. Mivel nem mehettek be, ezért kirakták őket. Olyan is volt – ez már jóval később –, hogy mikor bementünk, le volt szakadva a mennyezet, vagy úgy beáztunk, hogy a padló legalább hatvan centire felpúposodott. De most már nem sokat kell várnunk, hogy a bábszínházunk tagjai beköltözhessenek a nekik tervezett épületbe – hangsúlyozta az igazgató.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.