Nagy hangsúlyt fektet a gyermekgyógyászatra a Debreceni Egyetem

A KórházSuli és a debreceni Gyermekgyógyászati Klinika együttműködik a beteg tanulók teljes körű rehabilitációjáért.

null

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikáján működő bázisintézménye fejlesztésére törekszik a KórházSuli Alapítvány. A klinikával közösen egy olyan jól működő rendszer kiépítése a cél, amely által a tartósan beteg, gyakran halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek gyógyászati és oktatási rehabilitációja egyaránt megvalósul. Az alapítvány felvette a kapcsolatot a kelet-magyarországi felsőoktatási intézményekkel is egy „KórházSuli-kurzus” beindítása, továbbá újabb önkéntes hallgatók bevonása érdekében.

2020 ősze óta Budapest után a második városban, Debrecenben, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikán is tevékenykedik a KórházSuli Alapítvány (KS). Az egészségügyi intézmény ellátási területe Kelet-Magyarország, sőt bizonyos betegségcsoportok esetében az egész ország. Évente 25 ezer járó- és több mint 5 ezer fekvőbeteget lát el, 40 százalékuk krónikus betegség miatt gondozott, vagy súlyos akut betegségből lassan felépülő.

Berkes Andrea nefrológus elmondta: a gyerekklinika célja, hogy mind nagyobb hangsúlyt helyezzen a komplex rehabilitációra, amely által

a tartósan beteg, gyakran halmozottan hátrányos helyzetű tanulók gyógyászati és oktatási rehabilitációja egyaránt megvalósul.

Ebben kulcsfontosságú szerepet szánnak a KS-nek: oktatási modelljét és munkáját beépítik a klinika rehabilitációs rendszerébe – olvasható a KórhásSuli Alapítvány közleményében.

A tartósan beteg, halmozottan hátrányos helyzetű tanulók gyógyászati és oktatási rehabilitációja egyaránt megvalósítása a cél
Fotó: KórhásSuli Alapítvány / HAON.HU – MEDIAWORKS

Tóthné Almássy Monika, a KS vezetője azt emelte ki, hogy tovább kívánják erősíteni régiós munkájukat. Egy specifikus, kifejezetten Kelet-Magyarország sajátosságait figyelembe vevő rendszer kiépítésére törekednek. Már a val, valamint a nyíregyházi és a berettyóújfalui kórházakkal is elindult az együttműködés, onnan is vannak tanulóik. Megkezdték a térség felsőoktatási intézményeivel való kapcsolatfelvételt is egy olyan KórházSuli-kurzus beindítása érdekében, mint amilyen az ELTE-n már évek óta működik.

„Önkénteseink megismerkedhetnek a hátrányos helyzetű, tartósan beteg gyerekek oktatás módszertanával, így a helyi problémákra valós megoldásokat találunk. Célunk, hogy ezáltal csökkenjen az érintett tanulók teljes lemorzsolódása”

– mondta el az alapítványi vezető.

Terveik között szerepel az is, hogy a csatlakozó önkéntesekből felállítanak egy elkötelezett mentorcsapatot. Számukra a nyár elején csapatépítő és felkészítő tréninget szerveznek, ahol megszerezhetik azokat a kompetenciákat, amelyekkel a következő tanévben már önállóan is végezhetnek operatív feladatokat. A toborzás már elkezdődött.

„Nagyon várjuk a kórházból már hazakerült, de még otthon lábadozó gyerekek jelentkezését is, hogy velük is elkezdődhessen az oktatási rehabilitáció”

– tette hozzá Tóthné Almássy Monika.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.