Erdei fülesbaglyok lepték el a fenyőfákat Heves megyében

A ragadozók több mint százhatezer kártevőt zsákmányoltak bő három hónap alatt, azaz nagy hasznot hajtottak.

null

Bár Heves megye az alföldi részekhez képest nem erdei „fülesbagoly-nagyhatalom” telenként, közülük idén is több száz madár vészelte át a sík vidékeken a hideg időszakot. Január végén a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) ragadozómadár-védelmi szakosztálya, helyi csoportjai, munkatársai és önkéntesei, a nemzeti parkok természetvédelmi őrszolgálata, illetve a lakosság idén is megszámlálta az erdei fülesbaglyokat. A legtöbbet a megye alföldi részein találták, bár keresték őket a hegyvidéki területeken is, Mikófalván, Verpeléten és Egerben a megszemlélt helyeken nem találkoztak velük a megfigyelésben részt vevők.

Kovács Ágnes, az MME Ragadozómadár-védelmi Szakosztály erdei fülesbagoly fajvédelmi koordinátora lapunknak elmondta, évről évre többen vesznek részt a számlálásban, ebben az évben országszerte több mint fél ezren csatlakoztak a kezdeményezéshez. Idén egyébként olyan településeken is végeztek megfigyelést, amelyeken korábban nem. Most Heves megyében huszonhét településen mérték föl a belterületi állományt. Nálunk volt a legnagyobb azon falvak, városok aránya, ahol nem láthattak erdei fülesbaglyokat.

A számlálásba bevont települések kétharmadában, tizennyolcban nem bukkantak rájuk a résztvevők.

Ahol viszont volt, ott igen sok: 425 baglyot találtak a szinkron négy napja alatt. A legtöbbel, 114-gyel Tarnaörsön találkoztak, ami országosan is kimagasló számnak számít. Szintén bővelkedett fülesbagolyban Poroszló, ahol 74-et számláltak, Kömlőn ötven, Nagyrédén negyvenöt, Füzesabonyban negyven, Makláron harmincnégy, Besenyőtelken harminc egyedet írtak össze. A térkép alapján még Heréden és Ludason is teleltek madarak az örökzöld fenyőfákon, tujákon, ahol előszeretettel töltik elrejtőzve nappali pihenőjüket.

Kovács Ágnestől megtudtuk, ő heti szinten figyelemmel kíséri Jász-Nagykun-Szolnok megyében a fülesbaglyok egyedszámát, ez alapján elmondható, hogy folyamatosan sokan vannak jelen a térségben, ami azt jelenti, van elegendő táplálékuk.

A megye keleti felében és Borsod nyugati részén, azaz Káltól Kazincbarcikáig zömmel az MME Bükki Helyi Csoportjának tagjai végezték a felmérést. Szitta Tamástól, a csoport elnökétől megtudtuk, megszokott és eddig ismeretlen nappali helyeiken is kutatták nyomaikat. Az önkormányzatok segítségét is kérték, s több helyről kaptak visszajelzést, adatokat a baglyokról, és voltak köztük újonnan válaszoló helyhatóságok is.

Komoly hasznot hajtanak az erdei fülesbaglyok
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Szitta Tamás elmondta, hogy az erdei fülesbaglyokat nappal, illetve az esti kihúzás idején is igyekeztek megfigyelni. Köztudott, a jelenlétük függ a rágcsálók számától. Tavaly pedig a pockoknál gradáció volt, nőtt az egyedeik sűrűsége, s még most is sok volt belőlük a határban. Ez pedig nem csak baglyokat, hanem más ragadozómadarakat is vonzott.

Az erdei fülesbaglyokról elárulta, télen vándorolnak, majd a jobb idő beköszöntével északabbra vonulnak, ugyanakkor egy részük itt marad, és az alföldi területeken költ.

Szitta Tamás szerint az erdei fülesbaglyokat aktívan védeni kell, hiszen ingyen végzik azt, amit a gazdák sok pénzért, a környezetet terhelve tudnak csak teljesíteni, azaz a rágcsálók irtását. Az MME szerint egy-egy erdei fülesbagoly napi átlagban 2 és fél, egér vagy mezei pocok méretű zsákmányállatot ejt. Eszerint a három téli hónap alatt a felmérés alapján hazánkban telelő 16 ezer 455 bagoly legalább 4,1 millió, mezőgazdasági kárt is okozó rágcsálót pusztít el. A zsákmány össztömege átlagos méretű egyedekkel számolva 102,8 tonna.

A megyében telelő erdei fülesbaglyok eszerint több mint százhatezer kártevőt zsákmányoltak a bő három hónap alatt, azaz nagy hasznot hajtottak.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.