Három generáció óta műveli a földet a szécsényi család

Generációról, generációra száll a mezőgazdaság szeretete Sümegi János családjában.

null

Ferenc nevű fia is megszerette a mezőgazdaságot. Az 1980-as években a termelőszövetkezetben dolgozott, majd az 1990-es évek elején önálló gazdálkodó lett. Eleinte bérelte a földet, majd amikor lehetőség adódott rá, kárpótlási jegyekkel vásárolt szántókat – derül ki a cikkből.

Az ezredfordulót követően már 150 hektárral rendelkezett, amit folyamatosan bővített. Egy időben állattartással is foglalkozott, de végül úgy döntött, hogy csak növényeket termeszt. Korszerű mezőgazdasági gépparkot, telephelyet, terménytárolókat hozott létre. Amikor tehette, pedagógus felesége is besegített férjének a szervezésbe, értékesítésbe, adminisztrációs munkát végzett. Később aztán felismerte: csak akkor válhat ő is teljes értékű vállalkozóvá, ha főállásban, teljes odaadással végzi a rá eső feladatokat, ezért 1992-ben feladta a tanítást.

Sümegi Roland folyamatosan bővíti szakismereteit. Fotó: Sz.F. / NMH

Egyedüli gyermekük, Roland is bekapcsolódott a mezőgazdasági termelésbe. Ahogy mondta, az édesapja mellett nagyon sok olyan gyakorlati ismeretre tett szert, amit napjainkban mint harmadik generációs gazdálkodó hasznosíthat a munkája során. Az édesapa fokozatosan átadta neki a családi vállalkozás irányítását, szervezését.

– Édesanyám változatlanul végzi a papírmunkát, édesapám három éve visszahúzódott a termeléstől, ami egyre inkább az én feladatom, de mindig mindent megbeszélünk közösen – mondta a családi mezőgazdasági vállalkozás harmadik generációs tagja.

A család a mezőgazdasági termelés egyik meghatározó szereplője Szécsényben. A 250 hektáros területükön búzát, napraforgót, repcét termesztenek. Roland elmondta, hogy volt idő, amikor burgonyatermesztéssel is foglalkoztak. Azonban a betakarítás megnövekvő költségei miatt ezt kénytelenek voltak abbahagyni. A kombájn inkább csak homokos talajon hatékony. A kiforgatott burgonya kézzel történő felszedése igen költséges.

A fiatal mezőgazdász folyamatosan bővíti szakismereteit. Ahogy mondta, a mai termelést már össze sem lehet hasonlítani az egykorival, amikor lóval szántottak, vetettek. Most korszerű, modern gépek állnak rendelkezésükre, de ma jóval több szaktudást is igényel a termelés.

– Talajmintát veszünk, vizsgáljuk annak összetételét, nedvességtartalmát, s ennek függvényében kerül a talajba a vetőmag. A gépek egyenletes mélységben vetik el a magot. Komoly ismeretet igényel a permetezés. Szükséges a permetlé pH-értékének ismerete, tudni kell, hogy milyen növényfajtára milyen pH-értékű permetlé kerüljön.

Roland elmondta, hogy örül annak, hogy egyre több fiatal kapcsolódik be a mezőgazdasági termelésbe.

– Ahhoz, hogy valaki jó szakember legyen, alapos szakmai ismeretek kellenek, és folyamatos önképzés. Előfordul, hogy a nagy munkák idején összeérnek a nappalok és az éjszakák. Hiszen idejében el kell vetni a magot, elvégezni a szükséges növényvédelmet. Mindezt csak úgy lehet, ha az ember szereti azt, amit csinál. Roland a párjával két gyermeket nevel. A három és fél éves Bende játékai között már megtalálhatók a mezőgazdasági gépek, amelyekkel örömmel tölti idejét. Lehet, hogy ő lesz a negyedik generáció, aki továbbviszi a mezőgazdasági termelést a Sümegi családban.

Az eredeti cikk a földet művelő családról IDE kattintva érhető el.

Korábbi cikkünkben egy szomorú hírt közöltünk. Elhunyt a Tévémaci Szarvason élő megalkotója. Szabó László iparművész keze munkája nyomán született meg a Tévémaci, Mirr-Murr és A legkisebb ugrifüles.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.