Így ünnepeltek egykor május elsején a nógrádi városban

A hatvanas-nyolcvanas évek nélkülözhetetlen kísérőjelensége volt május elsején a munka megünneplése.

null

Május elsején Balassagyarmaton rendszerint zenés ébresztővel indult a nap. A városi rézfúvós zenekar felkereste a város politikai vezetőit, majd a lakóövezetekben szolgáltak némi serkentő hatással. Később, a zenekar megszűnése után a rézfúvós kvintett folytatta ezt a szép hagyományt.

Általában a helyi pártbizottság első titkáránál nyitottak, ám egyszer előfordult, hogy máshol kezdtek. Történt ugyanis, hogy az egyik közismert gyarmati kocsmáros rávette a zenészeket, hozzá menjenek rögtön, és akkor busásan megjutalmazza a csoportot. Így is lett, az Ipolypart utcában zengtek a hajnali órán a trombiták és harsonák, a környéken élők nagy döbbenetére és a meghívó házigazda kitörő örömére.

Nem is maradt el a sok-sok finomság, édesség és ital, meg persze utána a komolyabb dorgálás, ugyanis hamar híre ment a dolognak és a morcos politikus asszony megsértődött.

Amint véget ért az ébresztő, mindenki elindult a városközpont felé, pontosabban az egyes gyárak, üzemek, intézmények kijelölt várakozóhelyeire. Rendkívül színes volt a menet, az „élüzemek” vonultak legelöl, a kábelgyár, a fémipari vállalat, a bútorgyár, aztán a többiek, köztük az iskolák diáksága, és akadtak olyanok, akik saját tevékenységüket is bemutatták a nyílt színen.

Jellemző erre, hogy a vágóhíd dolgozói a lépésben haladó teherautó platóján a bámuló tömeg szeme láttára vágták fel bárdjaikkal a méretes disznó- és marhahúsdarabokat. Miután a régi vármegyeháza előtt felállított dísztribün előtt elment a nép, felszálltak a törvényszék környékén és a szomszédos utcákban várakozó autóbuszokra, elhangzott a jelszó: „irány a Nyírjes”, és nemsokára a fenyves zengte vissza az emberek mámoros vidámságát.

Május elsején az egész város megmozdult
Fotó: Beküldött archív fotó/nool.hu

Major György három évtizedet „húzott le” a Magyar Kábel Művek gyárában, mint gépkocsivezető. Rendszeresen ő fuvarozta a munkatársait nemcsak a Nyírjesbe, hanem a vállalat távoli üdülőibe is, nyaranta hetente fordult meg Balatonfüreden.

– Ha egyetlen szóval jellemezhetném a régi május elsejék benyomásait, a leírhatatlan kifejezést mondanám. A Nyírjesben a kábelgyári üdülő benn volt a fenyves közepén, hatalmas fák árnyas hűvösében, a legnagyobb kora nyári kánikula sem hatott zavaróan. Teljesen benépesült ilyenkor a terület, vittük magunkkal a gyerekeket, egy kőhajításnyira terült el a tó, igaz, a meredek parton cseppet sem könnyen lehetett lejutni a partra, sokan inkább a kerülőt választották.

Akadt olyan, amikor olyan forróság volt május elsején, hogy még lubickolni is lehetett. Az üdülőben a megbízott programszervezők játékos családi vetélkedőket tartottak, óriásikat nevettünk, elképesztő hangulat uralkodott.

A vidékiek pár óra múltán elköszöntek, hiszen otthon, falun még a munka ünnepén is akadt számukra a kertben, a veteményesben hasznos tevékenység, de a többség kitartott késő délutánig. Ráadásul a közvetlen szomszédságban, egy tágas tisztáson állította fel a városi tanács a szabadtéri színpadot, a városi beat-zenekarok, a Syren, a Centrum, a Minerva muzsikáját közelről, a kerítésnek támaszkodva élvezhettük. Csodás, felejthetetlen élmények ezek – lendült bele egyre jobban a múltidézésbe a hetvenéves férfi.

Amint a fentiekből kiderül, a mai nyugdíjas korosztály számára kitörölhetetlen a május elsejék hangulata, amiről a jelenkori fiatalok csak a család meséiből hallhatnak.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.