Műfészkek és fecskehotel telepítésével segítik a fecskék megmaradását Tiszafüreden

A fecskék Tisza-tónál történő fészkelést hivatott megkönnyíteni és elősegíteni az a tizenkét fészekből álló, úgynevezett fecskehotel.

null

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület képviseletében Görög Zoltán köszöntötte a megjelenteket. Hazai forrásból kezdték el mű fecskefészkek kihelyezését és hasonló fecskehotelek telepítését Poroszló és Tiszafüred között. Elsődleges céljuk, hogy elősegítsék és megkönnyítsék a fecskék fészkelését, megtelepedését a térségben.

– A program a következő két hétben fog megvalósulni, május 31-ig kerülnek ki a mű fecskefészkek.

Fotó: Ujvári László / SZOLJON.HU

– Igyekszünk minél többet olyan helyekre telepíteni, ahol eddig nem volt jellemző a fecskék fészkelése

– magyarázta a szakember.

– A Tisza-híd tartópillérein számos molnárfecske fészek található, de a tavaly átadott kerékpáros híd olyan korrózióvédelemmel rendelkezik, amelyen nem tapad meg a fecskék sárból készült fészke, ezért azokra olyan moduláris elemeket teszünk, melyekre már számos mű fecskefészek felhelyezhető – részletezte.

Fotó: Ujvári László / SZOLJON.HU

Az eseményen megjelent Révész Máriusz, a kerékpározás és aktív kikapcsolódás fejlesztéséért és népszerűsítéséért felelős kormánybiztos, F. Kovács Sándor a térség országgyűlési képviselője, valamint Ujvári Imre, Tiszafüred polgármestere.

– Ismertető tábla kerül kihelyezésre hamarosan, mely a túrázók számára érdekes információkkal szolgál majd a fecskékről.

Emellett látvány fecskefészek is látható itt, melynek célja szintén az ismeretterjesztés – mondta az eseményen Révész Máriusz.

Fotó: Ujvári László / SZOLJON.HU – MEDIAWORKS

A kormánybiztos bemutatta, hogy a most telepített fecskehotelben többféle fészek is található, például külön molnárfecskének és külön füstifecskének. Hozzátette: Egy fecske a magyarországi tartózkodása alatt körülbelül egy kilogramm szúnyogot és rovart fogyaszt el.

– El lehet képzelni, milyen hatással lenne a szúnyogok ellen vívott küzdelemben, ha több ezer fecskepár fészkelne a Tisza-tó térségében

– húzta alá.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Hogyan segíthetünk a fecskéken?

Ahol nincsenek pocsolyák, ott alakítsunk ki sárgyűjtő helyeket a fészeképítéshez – írja a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei hírportál, a boon.hu.

Nehezen indul az amúgy is megfogyatkozott állományú molnár- és füstifecskék költése idén tavasszal is. Az elhúzódó, hűvös idő miatt vonulásuk legalább két hetet csúszik, ráadásul a jelentős részben aszfalttal, betonnal, térburkoló kővel fedett talajú településeken a mind gyakoribb aszályos tavaszokon, nyárelőkön szinte lehetetlen, hogy sarat találjanak, amivel tatarozhatnák, megépíthetnék fészkeiket.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.