Ó!divat a Tornyaiban: a történelmi öltözékek Hódmezővásárhelyen

Száz évet felölelő divattörténeti kiállításra készül a Tornyai János Múzeum. Az öltözékek a 20. század értékrendet formáló társadalmi, történelmi folyamatairól is mesélnek.

null

Száz évet felölelő divattörténeti kiállításra készül a Tornyai János Múzeum. Az öltözékek a 20. század értékrendet formáló társadalmi, történelmi folyamatairól is mesélnek – olvasható a Csongrád-Csanád megyei hírportálon, a delmagyar.hu-n.

A hamarosan megnyíló Ó!divat című kiállítás a 20. század jellegzetes öltözeteiből válogat. A tárlatot gondozó Terendi Viktória néprajzkutató-muzeológus elmondta, a 19. század második felében induló polgárosodás társadalmilag és kulturálisan is meghatározó jelenség volt a térségben, így az öltözet is a városias, polgári mintákat követte.

A kiállítás a fennmaradt ru­hadarabokkal mutatja be a stílusok, szabásvonalak, anyagok és színek formálódását, megvilágítva mindezek társadalmi kontextusát is.

Hasonlóság és lázadás

– A 20. században az öltözködési trendekre a korábbiakhoz képest jóval gyorsabban változó társadalmi és történelmi folyamatok hatottak. A harmincas években a nőknél is megjelent például az elvárt szerepkörök szorításá­ból való kimozdulás, amit az öltözetben a nadrág és a rövid frizura jelképezett – magyaráz­­ta Terendi Viktória.

Történelmi öltözékek lesznek láthatóak a tárlaton
Fotó: Kuklis István/delmagyar.hu

 

A korok öl­­tözékei láttatják, hogyan változott meg az egyén és a közösség közötti viszony. A 19. század kö­­zepétől a századfordulóig ké­­szült fekete-fehér fotográfiák azt a benyomást keltik, hogy egy-egy társadalmi rétegen belül szinte egyforma öltözéket viseltek. Ebben az időszakban a hasonlóság értéket jelentett. A 20. század második feléből származó képeken a stílusok és formák sokszínűsége jelenik meg. Előtérbe került az egyén, a kitűnés, a különbözés vágya.

Tisztelet és versengés

Az öltözködés valamennyi történelmi korban a státusz szimbóluma. Herbert Spencer antropológus, szociológus felismerése szerint a divat részben a tiszteletből fakadó, részben pedig a versengésből jövő utánzást jelenti. A megbecsülés példája, amikor udvari körökben jellegzetes megoldással, például a ruha nyaki részével elfedtek testi hibákat, és az alattvalók is alkalmazkodtak ehhez a stílushoz.

Ugyanakkor hosszú ideig tiltották, hogy az alsóbb néprétegek a nemesi öltözködést utánozzák.

Azonos közegen belül azonban a versengés is fontos szerepet kapott, az egyén pozíciójának kijelöléséhez, megerősítéséhez a szebb, jobb, drágább ruhák is hozzájárultak.

Természetes és műszálas

A ruha alapján rengeteg információ megállapítható viselőjéről: életkor, családi helyzet, nemzetiség, vallás, vagyoni helyzet vagy foglalkozás. A pa­­rasztok például hosszú időn át csizmanadrágot hordtak, míg az iparosok cipővel viselték a nadrágot. A stíluson túl árulkodó a ruha minősége is. A kisipari textilgyártást és a mérték után készített ruhákat a 20. század második felében felváltotta a nagyipari termelés és a konfek­ció.

A természetes anyagok év­­százados uralmát az olcsó és könnyen kezelhető műszálas anyagok törték meg. Csak az évszázad végén kezdett újra fellendülni a kellemesebb viseletet biztosító textíliák iránti kereslet.

Az eredeti cikket IDE KATTINTVA olvashatják.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.