A jelzők igazságtartalmáról sokan meggyőződhettek szombaton Mihályfán, ahol évadnyitó agarászatot és hagyományőrző vadásznapot tartottak, a program leglátványosabb része a késő délutáni műnyulas futtatás volt – derül ki a cikkből.
A jelzők igazságtartalmáról sokan meggyőződhettek szombaton Mihályfán, ahol évadnyitó agarászatot és hagyományőrző vadásznapot tartottak, a program leglátványosabb része a késő délutáni műnyulas futtatás volt – derül ki a cikkből.
Az Országos Agarász Egyesület idehaza az egyik legrégebbi civil szervezet, 1835-ben alapították, s 1948-as működéséig voltaképpen ugyanaz volt a feladata, mint napjainkban: a magyar agár mint vadászfajta fenntartása, megőrzése, mondja Keresztes János, az 1991-ben újraalakított szakmai közösség elnöke.
– Az 1800-as években attól féltek, hogy a túlzott anglománia miatt eltűnik ez a szikár, hosszútávfutó, kimondottam a magyar rögre való fajta – fogalmaz a szervezet vezetője. – Manapság is ez a tét, mivel az agaras vadászatot betiltották, ezért a 60-as évek végétől kiállításra, bemutatókra tenyésztették a fajtát, így ezek a kutyák generációk alatt elvesztették a vadászösztöneiket.
Az OAE génmegőrző programjában azonban összegyűjtötte a Kárpát-medencében élő típusos régi agarakat, annak érdekében, hogy rögzítse a fajtát. Kedvező változás, hogy a 2015-ben megszavazott új vadászati törtvény legalizálta az agaras vadászatot, az egyesület tagjai pedig abban bíznak, hogy az idei vadászati világkiállításra a végrehajtási rendelet is elkészül hozzá. A magyarországi esemény jó apropó lesz arra is, hogy minél többen megismerjék ezt a faját.
– Kotorékvadászatra kiváló, és vadkárelhárításra is lehet használni az agarat – sorol néhány kedvező tulajdonságot Keresztes János. – Tudjuk, rendkívüli módon terjed a sakál és a róka, ezek, ha elszaporodnak egy területen, képesek tönkretenni az apróvad-gazdálkodást. Az agár ezeket az állatokat ott is villámgyorsan elfogja, ahol nem lehet kilőni a kártékony ragadozókat, amelyek gyakran betegséget terjesztenek.
Az agár emellett remek például a szelekciós nyúlvadászatban, hiszen mindig a leggyengébbet fogja meg. Ezek mind olyan tulajdonságok, amelyek miatt éltetnünk kell ezt a fajtát, teszi hozzá az elnök, majd megjegyzi, körbemutatva:
– Rendkívül kellemes társ, csendes, nyugodt, könnyen alkalmazkodik. Ha most itt például mudik és pulik lennének, nem tudnánk beszélgetni a hangos ugatástól. És nem árt tisztában lenni azzal, hogy ezek az állatok több mint 15 ezer éve vannak az ember mellett, és vélhetően többet tudnak rólunk, mint mi róluk – szögezi le Keresztes János.
Az évadnyitó agarászatot és hagyományőrző vadásznapot bemutató eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.