Már működik az új víztisztítómű Zalaegerszegen

Több mint két évtizede már, hogy a Zalavíz Zrt. elkezdte a keleti vízbázisfejlesztés előkészítését.

null

Több mint két évtized telt el azóta, amióta a Zalavíz Zrt. elkezdte a keleti vízbázisfejlesztés előkészítését. Sikertelen pályázatok után 2016 decemberében fogadták el a projektet a döntéshozók, így 4,2 milliárd forintból, nagyrészt európai uniós vissza nem térítendő támogatásból és magyar állami hozzájárulással megkezdődhetett a kulcsfontosságú beruházás.

A kivitelező, a Szabadics Zrt. 2019 áprilisában indította a munkát. A projekt Zalaegerszeg területének kétharmadán kívül Bocfölde, Csatár, Sárhida, Teskánd, Kiskutas, Nagykutas, valamint Zalaszentiván, Pethőhenye, Zalaszentlőrinc és Alibánfa területét érinti. Ezeket a településeket mind a zalaegerszegi keleti vízbázisról látják el ivóvízzel, amelyet eddig két tisztítóműben tisztítottak, a zalaegerszegiben és az utóbbi négy település esetén a zalaszentivániban. A szentiváni tisztítómű megszűnt a projekt keretében, az ő vizüket is Zalaegerszegen tisztítják, ahol a régi technológiát vadonatúj váltja fel. Zalaszentivánon voltak nyomásproblémák, így ott egy víztorony is épült a beruházás során.

Az új zalaegerszegi tisztítómű. Itt már háromlépcsős ivóvíztisztítási folyamat zajlik majd
Fotó: Katona Tibor/zaol.hu

– A fejlesztés alapvetően azért indult, mert szükség volt egy új tisztítóműre Zalaegerszegen, hiszen a jelenleg használatban lévő 1976-ban épült, gépészetileg elavult – mondta Arnhoffer András, a Zalavíz elnök-vezérigazgatója. – Ahhoz képest, hogy több mint 40 éve napi 24 órában működik, szépen ellátta a feladatát, de már nem volt korszerű. A másik probléma az volt, hogy a metángázt és ammóniát tartalmazó ivóvízkutakból érkező víznek a gáz- és ammóniamentesítését, a vastalanítását és a mangán eltávolítását egyetlen technológia végezte, és már annyi szerves anyag került a szűrőkre, hogy egyre nehezebb volt mikrobiológiai szempontból egyensúlyban tartani a tisztítási folyamatot. A fő cél tehát egy új, mégpedig háromlépcsős zalaegerszegi tisztítómű építése volt. Emellett hat régi ivóvízkutat megszüntettünk, és hat új kutat fúrtunk a keleti vízbázison.

Az új kutak mélyebbek a régieknél, hiszen ahogy az ember szennyezi a környezetét, egyre mélyebbre jut a szenynyeződés a földben, s egyre mélyebb kutakból lehet tiszta vizet nyerni.

A teljes cikk ITT olvasható tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.