Nem borásznak készült a sokszoros abasári győztes

Molnár Gábor, a Molnár és Fiai Pincészet tulajdonosa nyerte el idén a Balassi Bálint-emlékkardot.

null

Az abasári győztes Molnár Gábornál családi indíttatás a szőlészettel és a borászattal való foglalkozás. Gyermekként kijárt a szüleivel metszeni, kapálni, megszerette ezt a munkát – derül ki a cikkből.

A rendszerváltozás után a nagyszülei szőlőterülete közel öt hektárra bővült, akadt tennivaló benne számára is. Bevallása szerint a borkészítés világába mégis véletlenül került. Felsőfokú tanulmányai befejeztével egy gyöngyösi, százezer hektoliter kapacitású pincészetben helyezkedett el pincemunkásként, emellett otthon a szőlő- és gyümölcstermesztésben hasznosította szakképzettségét.

– A borászat felé véglegesen az terelt – emlékezett Molnár Gábor –, hogy bő tíz éve az Abasári Olaszrizling Borbarátok Egyesületének elnökévé választottak. Akkor már a munkahelyemen is telepvezető, főborász voltam. A gyümölcstermesztéssel felhagytam, de bort saját márkanév alatt, saját pincében először 2011-ben készítettem. Leporoltam a nagyapámtól örökölt hordókat, préseket, és meglepetésemre olyan jól sikerült a nedű, hogy sorra nyerte a versenyeket. Az első évben még nem nagy mennyiséggel dolgoztam, összesen csaknem ötezer palack készült több fajtából, de a siker nagy lökést adott a folytatáshoz. A munkahelyemen telepvezetőként megismertem az értékesítési lehetőségeket, ezért egy évvel később egy bérelt pincében már bátran megnöveltem a termelést több ezer hektoliterre – magyarázta a borász.

Molnár Gábor büszke a Balassi Bálint-emlékkarddal díjazott borára Fotó: Czímer Tamás / Heves Megyei Hírlap

A Molnár és Fiai Pincészet jelenlegi telephelyét 2012 őszén kezdték építeni. Azóta folyamatos a fejlesztés, a kapacitásbővítés, új technológiák bevezetése. Több mint egymillió liter bor az éves termelés, amely többnyire exportra megy, elsősorban Cseh-, Német-, illetve Olaszországba.

Molnár Gábor pincészetének a legjellegzetesebb bora az olaszrizling. Abasár régóta híres itala ez, ahogy a borász nevezi, igazi zászlóshajó. Ez a fajta szőlő nagyon otthon érzi magát a Sár-hegyen, extrém időjárási körülmények között is kiváló termést ad. A Balassi-karddal díjazott bora sem akármilyen évben készült.

– Kétszer is heves zivatar és jégeső pusztított a környéken 2017 májusában – idézte fel a pincészet tulajdonosa. – A hónap végére gyakorlatilag az összes hajtás és fürt elpusztult. Ennek ellenére, ha nem is bőségesen, de azért termett az ültetvény. Kicsit később tudtunk szüretelni, de a gyümölcs érettebb volt, magasabb lett az alkoholtartalma is. Két évig fahordóban érlelődött, azután bizonyult méltónak a díjra – összegezte Molnár Gábor.

A borászatban jelenleg hatan dolgoznak és további két alkalmazott a szőlőben. Az ültetvényen alkalmi foglalkoztatottakra is szükségük van a kézi munkák elvégzéséhez, szezononként ez általában tíz embert jelent.

– A munkám a hobbim egyben – tette hozzá Molnár Gábor. – A családom szerint túl sokat is dolgozom, pedig huszonhárom év után megváltam a munkahelyemtől, és már csak a vállalkozásunkat építem. A hétvégéket igyekszem szabaddá tenni, akkor a fiaimmal kerékpározunk, meg a drótszőrű vizslánkkal járjuk az erdei túraútvonalakat. Nagyon szeretek horgászni, de erre már csak a legritkább esetekben jut időm.

Névjegy

Molnár Gábor

Született: Gyöngyös, 1975

Tanulmányok: Egri Kereskedelmi, Mezőgazdasági, Vendéglátóipari Szakközépiskola, szőlő-gyümölcstermesztő, Kecskeméti Főiskola, szőlő-gyümölcstermesztő szak, szőlész-borász szakmérnök

Munkahely: Danubiana Kft. pincészet, Gyöngyös 1997–2020., Molnár és Fiai Pincészet 2021-től

Elismerések: Balassi Bálint-kard, 2021, több bora a Gyöngyös Város Bora címet viseli

Család: nős, egy 12 és egy 14 éves fiú édesapja Hobbi: túrázás, kerékpározás, horgászat

Az abasári győztes történetéről szóló teljes cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.