Varázslatos mesebirodalom kelt életre a Pásztói Múzeumban

Vuk, Szaffi és a többiek: Dargay Attila rajzfilmrendező és képregényrajzoló munkásságát mutatják be.

null

Bár már várják a vendégeket a Pásztói Múzeumban, de legújabb kiállításuk megnyitóját még online tartották meg – derül ki a cikkből.

Dr. Hír János, a múzeum igazgatója beszédében elmondta, hogy úgy tűnik, a járványnak lassan vége lesz, ennek ellenére óvatosságból mégsem szerveztek idén hagyományos ünnepséget. A technika segítségével ugyanis online formában nyitották meg az idei év első időszaki kiállítását.

– Úgy gondolom, hogy ez a tárlat különleges szerencse a múzeum és a város számára is. Ugyanis egy fél évre sikerült kölcsönkapnunk Dargay Attila Balázs Béla-díjas magyar rajzfilmrendező és képregényrajzoló munkásságát bemutató anyagot, amelyet a művész özvegye adott át számunka – mondta el portálunknak Hír János.

A kép illusztráció. Fotó: MTI/Kovács Attila

Hozzátette: Dargay Attila személyiségét és munkáját senkinek sem kell bemutatni, hiszen az általa tervezett rajzfilmeken és mesekönyveken generációk nőttek fel. Sajnálatos, hogy már több mint egy évtizede nem lehet közöttünk a művész.

Az intézmény igazgatója arra is kitért, hogy a tárlatot most már személyesen is megtekinthetik az érdeklődők, ráadásul a már megszokott módon múzeumpedagógiai foglalkozásokat is szerveznek mellé.

Az online kiállítás­megnyitón Henrik Irén animációs operatőr, aki a művész özvegye, kiemelte, hogy Dargay Attila az elmúlt évtizedek egyik kiemelkedő alakja volt. Nagy szeretettel és örömmel készített olyan sikeres filmeket és grafikákat, amelyek gyerekeknek szóltak.

– Ez a mostani tárlat végigvezet bennünket a művész életútján, a korai filmektől kezdve a nagyjátékfilmeken keresztül a különféle grafikai alkotásokig. A bemutatott anyagok által kicsit talán mindenki közelebbről megismerheti őt. Nagyon vidám és szeretetreméltó személyiség volt, és korának kiemelkedő alkotója – vélekedett Henrik Irén, aki azt is kifejtette, hogy néhány igazán különleges anyag is szerepel a kiállításon.

Nincs olyan ember ma Magyarországon, aki ne ismerné a Vuk, a Szaffi, Az erdő kapitánya vagy a Lúdas Matyi című animációs meséket, amelyek mindegyike a művész nevéhez fűzhető. Az online tárlaton az érdeklődők megtekinthették a pásztói óvónők alkalmi kórusának előadását is.

Ismerték és szerették a művész humorát

Dargay Attila 1927-ben született Mezőnyéken és 2009 októberében, életének 83. évében hunyt el Budapesten. Dolgozott egyebek mellett a Nemzeti Színház díszletfestőjeként, majd a rajzfilmgyárban gyakornokoskodott, később tervező és rendező lett. Képregényei többségében a Pajtás magazinban jelentek meg, amelyek közül a legismertebb figura Kajla kutya volt, de a Dörmögő Dömötörnél is tevékenykedett. Humorát mindenki ismerte, történeteivel minden korosztályt meg tudott szólítani, nevettetni.

Az eredeti cikk a Pásztói Múzeumban látható időszakos kiállításról IDE kattintva érhető el.

Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy 40 évvel ezelőtt, 1981 áprilisában adta le először a Magyar Televízió a Vuk című alkotást. A figura roppant népszerű lett, megjelent mindenféle terméken, poszteren, pénztárcán, pólón, népszerűsége azóta is töretlen. Érdekességek a 40 éve bemutatott Vuk című filmről.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.