A Békés megyei Galagonya sétányon nem csak a nyugalom ragadós

Az erdők a nyár folyamán is számos szépséget, érdekes élményt tartogatnak a látogatók számára.

null

A Békés megyei erdők a nyár folyamán is számos szépséget, érdekes élményt tartogatnak a látogatók számára. A csend és a nyugalom pedig segíti a feltöltődést. A Gyula-Városerdőn található parkerdő egy részét a napokban Puskás Lajos okleveles erdőmérnök kalauzolásával járta végig a Békés megyei hírportál, a Beol.hu munkatársa.

A parkerdőben több sétányt is kialakítottak a látogatóknak. Ezek egyike az 1200 méter hosszú Galagonya tanösvény.

Puskás Lajos a hírportálnak elmondta, a nyári időszak, a nyári aspektus időszakát éljük, amelynek egyik jellemzője, hogy ilyenkorra többségében eltűnnek a geofitonok, azok a növények, amelyek tavasszal a lombfakadáskor nyílnak. Egy-két példány marad csak belőlük hírmondónak a meleg évszakra. Az egyik ilyen a salamonpecsét elnevezésű egyszikű, amelyből még láthattunk néhányat, illetve a kontyvirág, aminek termése hamarosan pirosba borul, különleges hangulatot kölcsönözve ezzel az erdőnek.

A nyári vegetáció időszaka alatt azonban egészen más jellegű növények veszik át a hatalmat. Olyan fajok, amelyek jobban bírják az árnyékot, illetve a viszonylagos szárazságot is. Ebbe a kategóriába tartozik például a nagy csalán.

Puskás Lajos okleveles erdőmérnök
Fotó: Bencsik Ádám/Beol.hu

A nyárhoz a meleg mellett a „ragadós” növények is hozzátartoznak. Az okleveles erdőmérnök kifejtette, a növények helyhez kötötten élnek, de ahhoz, hogy megfelelő módon terjedhessenek, némi mozgásra is szükség van. Az említett fajtáknak a termése vagy a szaporítószerve odaragad az állatok szőréhez, bundájához, az emberek ruhájához és így kerül messzebbre.

Az erdőben egyébként nagyon sok mindennek története, legendája van. Ilyen az ajakosvirágúak családjába tartozó erdei tisztesfű is. A növény levele finom és puha, mint a jobb minőségű toalettpapír, s a történetek szerint akár az ember a tisztesebbik felét „ki is takaríthatta” vele. A veszélye viszont, hogy nagyon hasonlít a csalánra, és aki az említett célra használta, nem volt érdemes összetévesztenie a két növényt, mert kellemetlen meglepetés érhette. Az összhatást olyan gyógynövények mint a citromfű, az orbáncfű, az erdő szélén nyíló mezei katáng, illetve a pázsitfűfélék közé tartozó ligeti perje tette teljessé.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.