Hiába a gyérítés, rengeteg a szúnyog a Tisza-tónál

Szúnyoginvázióval küzdenek a Tisza-tónál. Kiskörén már a Belügyminisztériumhoz fordultak segítségért.

null

A tározó menti települések egyre nagyobb látogatottságnak örvendenek, a fejlesztések még vonzóbbá tették e helyeket a turizmus szempontjából is. Mint megírtuk, legutóbb Tiszanánán adták át ünnepélyesen a megújult strandot. A szúnyogártalom kezelése kulcsfontosságú, hiszen nem mindegy, hogy a látogatók milyen minőségben tölthetik el szabadidejüket – derül ki a cikkből.

Fejes Lőrinc szakaszmérnök szerint a korábbi árhullámok – főként a májusi –, a Kisköre alatti folyószakaszon a hullámtéren lévő mélyedéseket, a kubikgödröket megtöltötték vízzel. A kialakult pangó vizek pedig alkalmas élőhelyek a szúnyogoknak. Folyamatos az utánpótlás, hiszen a felmelegedés is kedvez a szaporulatnak.

– Óriási vízfelület veszi körül a településünket, emellett az esőzések, korábbi árvíz miatt is sok olyan terület van, mely kedvez a szúnyoglárvák kifejlődésének – kezdte Magyar Csilla. A kiskörei polgármester beszámolt róla, az elmúlt időszakban egyre csak romlott a helyzet, hiszen az időjárás megfelelő feltételeket biztosít a szúnyogutánpótlásnak.

Máshol is tapasztalják a problémát

Sarudon és Kiskörén is egyre színvonalasabb szolgáltatások kínálkoznak a turisták számára. Sarudon ezért is örülnek a viszonylag sűrűn végzett szúnyoggyérítésnek, melyet a katasztrófavédelem koordinál. Tilcsik István polgármester hasonlóképpen látja a helyzetet, ahogy Kiskörén tapasztalják. Szavai szerint is valóban hatásosak a ködös permetezések, azonban nem jelentenek hosszabb távon megoldást.

– Pár napig érezhető, hogy nincs annyi szúnyog, ám rövidesen kezdődik minden elölről, s újra nagyon sok van – fogalmazott. Úgy tudja, az üdülőterületen tartózkodók sokat panaszkodnak a csípős rovarok miatt. Mostanában az esős idő is nehezítette a helyzetet, sok pangóvíz alakult ki emiatt is.

Mint mondta, hiába van kéthetente földi gyérítés, az autóról kibocsátott ködösítő permet hatékonyságát a kijuttatás utáni harmadik napon már nem lehet érzékelni. Felidézte ugyanakkor, hogy a tavaly engedélyezett légi irtás egy-két hétig tapasztalhatóan jobb körülményeket biztosított.

Szeretnék, ha erre most is sor kerülhetne,

éppen ezért fordult a faluvezető a Belügyminisztériumhoz segítségért, mivel az önkormányzatnak nincs saját forrása a szúnyogok elleni harcra.

Fontosnak véli azonban a helyzet kezelését, hiszen a beavatkozás az itt élők és az ide látogatók életminőségét is javítaná.

Kémiai szúnyogirtás a Tisza-tónál, Kiskörénél Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Megkeresésére az illetékes BM Katasztrófavédelmi Főigazgatóság nyújtott tájékoztatást. Eszerint Kiskörén júniusban háromszor történt földi kémiai gyérítés, s ez országos viszonylatban kiemelkedőnek számít. Mint írták, szakértőik mindig visszaigazolták e kezelések hatékonyságát, ám sajnálatos tény, hogy a szúnyogok utánpótlása folyamatos, emiatt sok helyen néhány napon belül kialakulhat újabb ártalom.

Arról is tájékoztatták, a Nemzeti Népegészségügyi Központ ideiglenes felhasználási engedélyt adott kétféle rovarirtó koncentrátum légi úton történő kijuttatására. Amennyiben indokolt, eseti alkalmazással így megtörténhet a szer alkalmazása. Rámutattak azonban, hogy a légi kezelések hatékonysága csökken hőség idején, így a katasztrófavédelem megbízásából a következő napokban kizárólag földi gyérítések történnek majd.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.