Új gyógyító eljárást hozott Amerikából a debreceni szívgyógyász

A hazai egészségügy legmagasabb kitüntetését, Semmelweis-díjat kapott dr. Csanádi Zoltán professzor.

null

A hazai egészségügy legmagasabb kitüntetését, Semmelweis-díjat kapott dr. Csanádi Zoltán professzor, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Kardiológiai Intézetének intézetvezető egyetemi tanára június 29-én Budapesten. A magyar egészségügy napja alkalmából tartott ünnepségen Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere még három további Semmelweis-díjat adott át, és májusban szintén ezt az elismerést kapta Karikó Katalin biokémikus, a szintetikus mRNS-alapú vakcinák technológiájának kifejlesztéséért.

– Szegedi születésű vagyok, a Szegedi Orvostudományi Egyetemen kaptam az általános orvosi diplomámat 1984-ben. A szívgyógyászat már hallgatóként megtetszett, ezen a területen kezdtem dolgozni Szegeden – idézte fel pályája indulását Csanádi professzor. Pályája fontos mérföldkövének tartja, hogy 1992–95 között három évet dolgozott Ontario államban, Kanadában. – Itt a szívritmus­zavarok kezelésének olyan új módszereit tanultam meg, amelyeket az amerikai kontinensen is akkoriban kezdtek alkalmazni. Ezek olyan szívkatéteres műtétek, orvosi terminológiával katéterablációs technikák, amelyekkel különböző szívritmuszavarok gyógyíthatók a szívbe vezetett katétereken keresztül úgy, hogy a ritmuszavar kiindulását, az esetleges elektromos hibákat megkeressük a szíven belül, és hőleadással kiiktatjuk. Sok probléma így véglegesen megoldható, teljes gyógyulás érhető el – magyarázta a professzor. Mint mondta, ez a módszer akkor nemhogy itthon nem létezett még, de a világban is újnak számított. Ugyancsak ebben az időben jelentek meg a beültethető elektromos eszközök új változatai, a beültethető defibrillátorok, amelyek lényegében a pacemaker továbbfejlesztett változataként már nemcsak a lassú, hanem a gyors szívműködés okozta életveszélyes állapotokat is képesek kezelni. Csanádi Zoltán példaként megjegyezte, hogy egy ilyen eszközt kapott az a dán focista, aki a mostani Európa-bajnokság egyik meccsén lett rosszul.

– Kanadából 1995-ben jöttem haza Szegedre, és hozzáláttam bevezetni, meghonosítani ezeket a technikákat. Felépítettem a klinikán a korszerű aritmológiát, vagyis a szívgyógyászatnak a szívritmuszavarokkal foglalkozó ágát; számos kollégát tanítottam meg ezekre a módszerekre. Nemcsak Szegeden, de számos helyen tanítottam az országban, bemutatóműtéteket végeztem; jó érzéssel tölt el, hogy az itthon ma ezen a területen dolgozó kollégák közül sokan rövidebb-hosszabb ideig dolgoztak mellettem – mondta el a professzor. – 2004-ben Édes István professzor hívott Debrecenbe, itt akkor még nem működtek ezek az eljárások. A debreceni klinikán is elkezdtem a korszerű ritmuszavar-kezelést, sok fiatal munkatársamat megtanítottam az új módszerekre, ma már egy nagy csapat végzi a Debreceni Egyetemen ezeket a beavatkozásokat. 2017-ben kaptam kinevezést a Kardiológiai Intézet és a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika vezetésére.

Csanádi Zoltán professzor
Fotó: Molnár Péter/Haon.hu

Azt is elárulta, nem volt könnyű dolga, amikor az új módszereket elkezdte itthon használni. – Mindenekelőtt, sok kolléga szkeptikus volt az új módszerek sikerét illetően, számukra be kellett bizonyítanom, hogy ezek a terápiák valóban működnek. Műszerekre volt szükségem, ezeket részben magam, saját költségemen hoztam haza Kanadából, az induláshoz jórészt ezeket használtam, később persze itthon is akadtak segítőim. A következő lépés volt, hogy elkezdjem a munkatársaimat megtanítani az új módszerekre, mert a csapatmunkában hiszek. Örömmel tölt el, hogy sok fiatal kollégámat a külföldi tanulás lehetőségéhez is hozzásegítettem, többen tölthettek el egy teljes évet kiváló európai aritmiaközpontokban. Eközben a debreceni centrumot is nemzetközi oktató-, képzőhelyként ismerték el, ahol az elmúlt tíz évben több mint ötven külföldi kolléga vett részt különböző tréningprogramokban néhány naptól akár két évig terjedően.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Erdélyből, Csángóföldről indult, és Zombán kötött ki Bálint atya

Serban Valentin egy istenhívő csángó családban, öt fiú- és egy leánytestvére után hetedik gyerekeként született, innen ezer kilométerre, Bákó megyében. Ma Bálint atyának szólítják, s a hét végén lesz ezüstmiséje Zombán.

Tovább...

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.