Zalaegerszegi harsonás lett az ország legjobbja

Az online megrendezett XIII. Országos Mélyrézfúvós Versenyt korcsoportjában Takács Lőrinc nyerte.

null

Az árnyat adó fák alatt készítjük a portréfotót, miközben a harsonás kisfiú kedvenccé vált hangszerére terelődik a beszélgetés. Felkészítő tanára, Vörös István igazgatóhelyettes érdeklődésünkre válaszol, igen, még egy kicsit nagy neki a harsona, de jövőre már teljesen jó lesz. Közben az édesanya, Takácsné Bondor Krisztina a családi hagyományokat firtató kérdésre felel – derül ki a cikkből.

– Mi, szülők nem zenéltünk, inkább sportoltunk. Lőrinc szinte véletlenül került ide: a bátyja egyéves korában kapott egy bádogdobot a nagymamától, s onnan egyenes út vezetett a dobolásáig. Egyszer Lőrinc elkísérte őt a zeneiskolába, a tanár úr pedig a folyosón megkérdezte, nem lenne- e kedve neki is valamilyen hangszeren játszani.

Mivel a tenorkürt elég szépen megszólalt az első fújásra, ez jel volt, hogy őt is írassuk be. – Örülök, hogy a két testvér hozzánk került – folytatja Vörös István.

– Bertalan, a báty már a Városi Fúvószenekar megbízható tagja, ütőse. Minden stílusban megállja a helyét. Bízunk abban, hogy Lőrinc is jól fogja magát érezni nálunk, nagyon ügyes. Hihetetlenül jó a memóriája, ám ami még fontosabb, motivált és szorgalmas.

Sokan azt gondolják, hangszeren tanulni nehéz, pedig ez nem igaz. Ha a gyerek eljut odáig, hogy kézbe vesz egy hangszert és kipróbálja, az már fél siker. Kell némi hallás természetesen, s mellette fontos az eltökéltség és a kitartás. Az otthoni gyakorlásnak pedig magától értetődőnek kellene lennie.

Fotó: Katona Tibor/Zaol.hu

Ezeknek a képességeknek bizony nagy hasznát vette Lőrinc a versenyvideó elkészítésekor, ugyanis vágatlanul kellett feltölteni a négy versenyszámot: az első fordulóban Mozart Német tánca és Mark Williams Riverside Ragje, míg a másodikban Hasse Két tánca és Dick Ravenal T-Bone Tricks című darabja volt a kötelező penzum.

– Nehéz volt az online oktatás, mert nem személyesen találkoztunk, de mindennap próbáltam az iskolai órák után – emlékszik a harsonás, aki nem mellesleg kitűnő tanuló.

– Amikor megláttam a négy kottát, elsőre nehéznek tűnt, de idővel megtanultam mindegyiket fejből, aztán több alkalommal bejöttünk az iskolába, és addig készítettük a felvételt, amíg teljesen jó nem lett. Nekem ez tényleg nem fáradság. Szeretek zeneiskolába járni, s külön öröm, hogy számítanak rám az Ifjúsági és a Városi Fúvószenekarban. Én vagyok a legfiatalabb, de ez nem zavar – mondta a harsonás.

– Mi leszel, ha nagy leszel? Gondolom sokan teszik fel ezt a kérdést. – Elsősorban a család vállalkozásában szeretnék dolgozni, azt továbbvinni, épületgépészettel foglalkoznak a szüleim. A zenei pályán még nem gondolkodtam komolyabban, de ki tudja? Mindenesetre a zene mindig kedves hobbi lesz az életemben.

– Ahhoz, hogy valaki sikeressé váljon, fontos a felhőtlen tanár-diák viszony, hogy megértsék egymást – mondja az igazgató. – Számít a pedagógus személyisége és a gyermek megfelelő érdeklődése. Másfelől elengedhetetlen a szülői, családi támogatói háttér.

Büszkék vagyunk minden diákunkra, aki vállalja a többletterhet, ami talán nem is teher számukra. Válasszanak bármilyen szakmát, a zene ismerete és szeretete már eleve egy olyan plusz, ami örömet ad egész életükben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.