Az Iglice Népdalkör olyan lelkes asszonyok részvételével jött létre, akikben a dalolás, a hagyományőrzés elhivatottsággal párosult. A jelenleg tizenhárom fős „dalodát” Bognár Istvánné Katalin vezeti, ő mesélt ünnepi beszédében az elmúlt tizenöt évről azon a találkozón, ahol az Iglice születését ünnepelték az egybegyűltek. A népdalkör, mint kiderült, tizenöt év alatt eljutott a Velencei-tó mellől a népzene legmagasabb elismeréséig több alkalommal is. Az Arany Páva nagydíj nagy büszkeség a népdalkörösök számára, ám az út idáig hosszú volt: első megmérettetésük 2007-ben volt Szabadegyházán, ahol „megfelelt” minősítéssel kezdték a szakmai elismerések sorát. S noha ez a legalacsonyabb elismerés a népzenében, Bognárné visszaemlékezéséből kiderült: ebből is tanultak. Ezt követően kerestek szakembert, akit Bokor Tünde erdélyi énekes személyében meg is találtak. Őt követte aztán Lendvai Judit.
Aki csodákat művelt velünk és művel ma is, mivel néhány év kihagyással jelenleg is ő a tanárunk
– mondta Katalin.
Az Iglice innentől kezdve szárnyra kapott: 2010-ben a területi népzenei minősítőn az országos zsűri ösztönzésére belevágtak első országos minősítőjükbe. A Szeged-Szőregen tartott versenyen nagy meglepetésükre Arany Páva díjat kaptak. Ezután már nem volt megállás: számos elismerés és persze rengeteg gyakorlás követte az első sikereket. Évi 25-30 fellépésnek tettek eleget – ami a 15 év alatt 500-600 alkalmat jelent. Eljutottak külföldre is, főképp Gárdony testvérvárosaiba: Ausztriában, Franciaországban, Lengyelországban, Németországban mutatták meg a dinnyési hagyományőrzők a tudásukat, és persze Erdélyben is többször jártak.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Borítókép: Az Iglice Népdalkör tizenöt éves lett, megünnepelték az elmúlt másfél évtizedet, középen Mohai Judit, a gárdonyi Éneklők kórus karnagya. Fotó: VEOL.HU – MEDIAWORKS/Ódor Balázs