Az elismert világutazó-polihisztornak állít emléket a dunaújvárosi Bartók tárlata

Földrajztudós, világutazó, kiváló sportember, a magyar fotográfia kiemelkedő alakja – csak néhány „szerep” Barkóczi Rosti Pál gazdag és még a mai napig feltárásra váró életéből – írja a dunaújvárosi hírportál, a duol.hu.

null

Egy kalandvágyó magyar utazó és tudós ember, Barkóczi Rosti Pál készítette az első ismert fotókat Kuba fővárosáról, Havannáról és Venezueláról 1857–1858-ban tett dél-amerikai utazása során. Havannában, a belvárosban Rosti tiszteletére emléktáblát is avattak.

Fotó: duol.hu

Szerdán délután filmvetítéssel, gazdag kulturális programok kíséretében nyílt meg a Rosti190 című kiállítás a Bartók kamaraszínház aulagalériájában szerda délután. A neves földrajztudós, világutazó és polihisztor munkásságának emléket állító nagy ívű kiállításon első alkalommal adták át a Kaszab Zsuzsanna (jobbra) újságíró, a Rosti nyomában című dokumentum készítője által alapított és Krajcsovics Károly (középen) ötvösművész által megformált Rosti Pál emlékérmet, amelyet Horváth István (balra), Dunaújváros és Dunapentele történetével évtizedek óta foglalkozó lokálpatrióta szerző vehetett át.

Kutatott, nyomozott és erőfeszítéseinek köszönhetően 2015-ben bemutatták a Rosti nyomában című dokumentumfilmet, amely Rosti dél-amerikai körutazását járja végig. E filmvetítésével kezdődött szerdán a Rosti190 kiállítás, majd Pálinkás Eszter Ágnes (fuvola) és Kurucz Ádám Attila (gitár) közös fellépését hallgathatta meg a közönség. Csadi Zoltán színművész, a Bartók színház művészeti vezetője Rosti Pál írásaiból olvasott fel.

A teljes cikk ITT olvasható el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.