Az Éghajlatvédelmi konferencián Basky András, Lajosmizse polgármestere mondott köszöntőt és a klímatudatosság fontosságát hangsúlyozta. A település klímastratégiáját és annak elkészítéséhez szükséges felmérés adatait dr. Sági Zsolt, a Klímabarát Települések Szövetsége szakmai vezetője ismertette. A klímastratégiában három fő területet jelöltek ki, ahol a célokat és beavatkozásokat meghatározták:
a klímaváltozást jelentős részben okozó üvegházhatású gázok kibocsátása, a meglévő és várható klímaváltozásból következő problémák és az azokhoz való alkalmazkodás, illetve a szemléletformálás témakörét érintette.
A település üvegházhatású gáz mérlegének jellegzetességeivel kapcsolatban az előadó elmondta, hogy Lajosmizsén az energiafogyasztás adja a kibocsátás legjelentősebb összetevőjét. A hasonló méretű és gazdasági adottságú településekhez hasonlóan Lajosmizsén is a lakosság az egyik legnagyobb felhasználó, ennélfogva kibocsátó a villamos áram és a földgáz tekintetében is. Ezt követi az ipari energiafelhasználás. Lajosmizsén az országos átlag feletti a mezőgazdaságból származó kibocsátás, ez a helyi agrárium jelentős gazdasági teljesítményével magyarázható. Itt talajkímélő technológiák alkalmazásával, energetikai- és géppark-korszerűsítéssel lehetne csökkenteni a kibocsátást.
A közlekedés is számottevő kibocsátó, amit nehéz visszaszorítani, mert hazánkban egyre nő a motorizáció szintje – ez esetben kevesebb autóhasználattal kellene közlekednünk, helyette a kerékpárt és egyéb mikromobilitási eszközöket használni, főleg a kis távolságok esetében
– hangzott el a Sági Zsolttól. Az ipari, nagyipari fogyasztás a hazai átlag alatt marad, kevesebb mint felét teszi ki. A szakember elmondta, hogy a település kibocsátási statisztikái több ponton eltérnek a hazai átlagtól, azonban megegyeznek a hasonló profilú mezőgazdasági és ipari vegyes gazdaságú település kibocsátási struktúrájával.
A teljes cikk ITT olvasható el.