A meglévő 4 mellett egy újabb kút vizét minősítették gyógyvíznek Mórahalmon. A 2010-ben a Móradombi körútnál, a sportcentrum szomszédságában fúrt, jelenleg K–43-as jelöléssel ellátott kút 1270 méterről termeli ki az alkáli hidrogén-karbonátos, 60-65 fokos vizet, mellyel kapcsolatosan az ilyenkor szükséges hosszadalmas vizsgálat után most engedélyezte a fővárosi kormányhivatal, hogy gyógyvíznek nevezhessék.
Ezt hamarosan, a többi gyógyvizű kúthoz hasonlóan, a mórahalmi Szent Erzsébet Gyógyfürdőben hasznosítják majd.
– Hat gyógyvizű medencénk van, de saját kútjaink vizét használjuk a kádas kezelések során is
– mondta el Farkas Gábor fürdőigazgató.
– Vannak 660 és 1200 méteres mélységből termelő kútjaink is. Az elsőt még az 1960-as években fúrták, majd 1999-ben kapta meg a gyógyvízkút minősítést. Ezt követően kezdték el fúrni a többit. Ezek vize elsősorban ízületi és csonteredetű betegségek kezelésére alkalmas, térd- és vállízület-gyógyító hatásukat klinikai vizsgálatok is igazolták – tette hozzá.
A kutak hőenergiáját is hasznosítják az épület, illetve a medencék fűtésére, így tudják lehűlve, 30-35 fokosan felhasználni.
A kutakból meghatározott mennyiségű víz termelhető ki évente, ezt helyben fel is tudják használni.
Egy pályázat keretében egyébként hamarosan újabb kutat fúrnak, és a tervek szerint annak vizét is gyógyvízzé minősíttetik. Jelenleg Mórahalom 5 kútjával – Bükk és Szolnok mellett holtversenyben – a 3. legtöbb gyógyvizű kúttal rendelkező vidéki település.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.