Kiss János Gyula soproni nyugdíjas 72 évesen is sziklás és jégfalakat mászik meg

Több mint tíz éve az Alpok, a Kárpátok és a Himalája hegyein tölti a szabadidejét Kiss János Gyula soproni nyugdíjas – írja a kisalföldi hírportál, a kisalfold.hu.

null

„Fiatal koromban a soproni ejtőernyősklub tagja voltam. Később a katonaságban is ejtőernyősnek soroztak be, háromszor nyolc hónapos kiképzésünk volt, heteket töltöttünk a hegyekben. Aki egyszer igazán szép helyet hódít meg, az többet nem tud meglenni az élmény nélkül, és onnantól mindig visszavágyik a magasba. Idényben havonta egy-két hétvégét töltök itthon, a többi időmet a magasban akarom élni. Néha, mikor már több napja otthon vagyok, a feleségem maga küld el a következő expedícióra” – mondja a 72 éves sportoló, aki aktív korában ingatlanosként dolgozott, majd 58 évesen tette le a hegymászóvizsgáit: nyugdíjba vonulásának évében, 62 évesen pedig már Pakisztánban mászta a Himalája falait.

Megterhelő túrákon vesz részt, sziklás és jégfalakat mászik meg a csúcsra jutásig, ami komoly fizikai felkészültséget igényel. Ez kora ellenére meg is van neki.

A hegyekben nemcsak a saját testét kell elbírnia az embernek, hanem a nagyjából negyedmázsányi felszerelést is. Ha itthon vagyok, a hét hat napján edzem. Kétnaponta ötszáz húzódzkodást csinálok másfél óra alatt, illetve a has- és hátizmaimat erősítem

– magyarázza hősünk, aki a hegyekben uralkodó nyugalom és látvány miatt szeretett bele a sportba.

A jégmászást élvezi a legjobban, ezért minden év februárjában ellátogat az olasz Dolomitokhoz, ahol több száz méteres jégfalakon gyakorolhat: „Folyamatosan vizsgálni kell a jég minőségét, mert ha rossz helyre verem be a jégcsákányt, egy egész tömb jég is leszakadhat, amivel együtt én is leeshetek.”

Fotó: Kiss János Gyula

A hegymászás sok veszélyt hordoz magában. Elmondása szerint hatezer méteres magasságban találkozott már hegymászók holttestével.

Ilyen magasságban nem lehet segítséget hívni. Ha komoly baj történik, a csapattársak hátrahagyják egymást. Nem szabad az elesettekre gondolni, mert akkor nem tudja az ember folytatni az utat. Ők úgyis ott nyugszanak, ahol a legjobban szerettek lenni. Nekem is volt már komolyabb balesetem. A hegyekben szélsőségesen ingadozik a hőmérséklet. Mikor feljön a nap, hamar negyven fok is lehet, ellenben napnyugta után hirtelen fagypont alá esik. Emiatt gyakran éjfélkor indulunk útnak, hogy elkerüljük a nagy meleget. Egyszer egy nehéz szakasz után a sötétben rossz helyre léptem. A lábam alatt beszakadt a jég, beragadt a bokám, én pedig a felszerelésemmel elestem. Társaimnak három órába telt, mire levittek azon a szakaszon, melyen fél óra volt felmenni

– meséli, és hozzáteszi: az expedíciók során elővigyázatosságból többször visszafordult már csapatával.

Fotó: Máthé Daniella / Kisalföld

Felhívta a figyelmet a csapattársakhoz való alkalmazkodás fontosságára is:

„Ha egy nagy vihar miatt napokig össze vagyok zárva a többiekkel egy sátorba, akkor biztosan lesznek konfliktusok. Ezeken tovább kell lendülni, ha sikerrel akarunk járni.”

Bár sportoló ismerősei az Alpokra esküsznek, számára a Himalájában található Karakorum hegység után a Kárpátokban található Tátra a legszebb hegyvonulat. Jövő télen a K2-t oxigénpalack nélkül megmászó Suhajda Szilárddal közösen tervezik megmászni a Matterhorn északi falát.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.