Ma is süvít a szabadság szele a békéscsabai Meseházban

Éppen harminc éve jött létre jeles városi személyiségekkel együtt a Meseházi Alapítvány.

null

Álomjáték-etűdök Schéner Mester motívumaira. Ezt az alcímet viseli az a darab, amit a napokban mutattak be a Meseházban szép számú közönség előtt. A Déryné Programmal való együttműködés keretében megvalósult, költői képekből álló, különleges látványvilágú, zenei betétekkel egészet alkotó előadás létrehozója Bereczki Csilla rendező volt.

Szorosan együttműködve a művészekkel, Soós Emőkével és Biró Gyulával. A zenét Lovas Gábor szerezte, a tervezők Oláh Tímea és Rádi Sándor voltak.

Veres Krisztina, a Meseház vezetője elmondta, az előadással egyidejűleg Elveszett, de megvan… címmel nyílt kiállítás Schéner Mihály kasírozott bábjaiból. Ezek Illyés Gyula: Tűvé-tevők című parasztkomédiájának 1973-as előadásához készültek. Az akkori Állami Bábszínház bábjainak fotói és a Meseház gyűjteményében található bábfejek egymásra találása – és a Meseházban október 15-ig megtekinthető kiállítás – Rádi Sándor színháztörténeti kutatásainak eredménye. A tárlatot középiskolás fiatalok vették elsőként birtokba, vázlatokat készítettek a karakteres műtárgyakról, amivel kiegészítették a kiállítást. Megmutatva azt, hogyan inspirálja a garabonciás művész a jövő alkotóit.

Bíró Gyula és Soós Emőke a Meseház udvarán Fotó: Kiss Zoltán

– E hét végén két programmal várjuk az érdeklődőket – ecsetelte a Meseház vezetője. – Csütörtökön 19 órakor Eichinger Tibor és Stefan Varga magyar–német gitárduó jazzkoncertjére látogathatnak el a zenekedvelők. Szombaton 14 órakor a családok számára Apáról fiúra hagyományőrző délután keretében dióból, termésekből készíthetnek figurákat, röppentyűt a barkácsolni vágyók. Veres Krisztina hozzátette,

Békéscsaba kulturális életének, múltjának és jelenének meghatározó pontja a Békési úton 150 éve álló épület, és a benne pezsgő élet.

Remélik, így lesz ez legalább újabb 150 esztendőig. A Meseházi Alapítvány könyvkiadói tevékenységének legújabb darabja a Schéner: Játék, plasztika, rajz című könyv után a Kortársak Schéner Mihályról címmel jelent meg. A kiadvány Szederkényi Júlia interjúinak szerkesztett változatát tartalmazza, melyeket a képzőművésszel egy időben élő, őt ismerő és elismerő személyiségek visszaemlékezéseiből állított össze. A kötet gazdagon illusztrált a családi hagyatékból származó képekkel.

 

A teljes cikket ITT érheti el.

Kiemelt kép: Bíró Gyula és Soós Emőke a Meseház udvarán. Fotó: Kiss Zoltán

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.