A Szegedi Tudományegyetemmel (SZTE) létrejött megállapodás részeként a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) közreműködik majd a szellemitulajdon-védelmi ismeretek oktatásában, a szakmai módszertani fejlesztésekben, az egyetem hallgatói, oktatói, kutatói szellemi tulajdoni tudatosságának növelésében. Emellett a két intézmény közös kiadvány szerkesztését, valamint konferenciák és fejlesztő programok szervezését is felvállalta.
Rovó László, az SZTE rektora és Pomázi Gyula, az SZTNH elnöke tegnap írta alá a szerződést, melyet a rektor fontos mérföldkőként említett az egyetem életében.
Az egyetem kutatási-fejlesztési folyamatainak meghatározó tényezője, hogy a kutatások mennyire vezetnek egyedi eredményekre, különösen azokra, amelyek iparjogvédelmi oltalomban részesíthetők és hasznosíthatók. E folyamatokat segíti az SZTNH-val kötött megállapodás, amelynek köszönhetően egyetemünk várhatóan hatékonyabban tudja majd az értékes kutatások folytatását előmozdítani, illetve azok eredményeit hatékonyan hasznosítani
– mondta.
Pomázi Gyula a felsőoktatási intézmények szellemi tulajdonhoz, szabadalmakhoz fűződő viszonyának elmúlt években tapasztalt, üdvös változásairól tájékoztatta a jelenlévőket.
2019-ben a több mint húsz, akkor még államilag finanszírozott egyetem összesen tízes nagyságrendben adott be szabadalmi kérelmeket. Ehhez képest ma ott tartunk, hogy egy-egy egyetemnél 100-150 olyan jellegű szabadalom, érett kezdeményezés van, amely be tud kerülni az oltalmak alá és a hasznosításba is tovább tud lépni. A Szegedi Tudományegyetemmel nem csak a képzésekben szeretnénk együttműködni, hanem abban is, hogyan lehet a szellemi tulajdonból jogokat, a jogokból pedig üzleti értéket létrehozni
– fejtette ki a hivatalvezető.
Az eredeti cikk ITT érhető el.