Óriási korona látható a szekszárdi Béla király téren

Felállították csütörtökön a szekszárdi Béla király téren a Szent Korona óriási makettjét.

null

A Rotary Club Szekszárd együttműködése eredményeként az Udvarhely Kultúrájáért Egyesület által összeállított építmény a korona széles körű megismertetését célozza, október 28-a és november 21-e között lehet itt megtekinteni. A tervek szerint végigjárja az egész országot – írja a Tolna megyei hírportál, a teol.hu.

Fotó: Makovics Kornél / TEOL.HU/MEDIAWORKS

Az építmény megtekintését a klub diákoknak különösen ajánlja, hiszen megismerhetik a magyar korona részletes történetét.

Elhelyezése és belső mérete kisebb iskolai csoportok számára akár rendhagyó történelemórák megtartását is lehetővé teszi. A palástrészt hét paraván alkotja. Ezek belső felületén az ábrázolt szentek életének rövid ismertetése szerepel, külsejükön pedig a megkoronázott királyok névsora, portréja és a támogatók listája olvasható, néhány érdekes hungarikum mellett, tudjuk meg a Rotary Club ajánló soraiból. Az ajánlást és a korona kalandos és részletes történetét dr. Dobos Gyula történész, levéltáros írta.

Fotó: MTI/Kovács Tamás

A Szent Korona nemzeti történelmünk szimbóluma, jelentős ötvösművészeti érték, egyes tanok intézménynek, jogi személynek tekintik. Mai vizsgálata nem igazolta annak István királyhoz fűződő legendáját. A felső, latin korona aranyának minősége nem egyezik meg az alsó részével, a hegesztés is elég hevenyészett, és egyes képek takarásba kerültek. Feltételezik, hogy a latin korona pántjai egy kódex arany díszítéséből, esetleg egy ereklyetartóból készültek, a görög pedig egy korábbi uralkodó halotti koronája volt, s a két részt valamelyik király koronázására sebtében illesztették össze. Ezt bizonyítja, hogy a latin korona a tizenkét apostol közül csak nyolcat ábrázol, legfelül pedig Jézus képét átszúrja a kereszt. Annyi bizonyos, hogy az 1070-es évek után, és valószínűleg 1300 előtt keletkezett. Többször is eltűnt, elvitték, még el is ásták. A II. világháború végén az Egyesült államokba került, csak 1978. január 6-án adták vissza Magyarországnak. 2000. január 1-jén a Szent Koronát, az országalmát, a jogart és a kardot ünnepélyes keretek között a Nemzeti Múzeumból átszállították a Parlament épületébe, ahol jelenleg is őrzik.
 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.