Állandó kiállítás nyílt a szilvásváradi lovas stadionban

Állandó kiállítás nyílt a szilvásváradi lovas stadionban Szilvásvárad a lovak szolgálatában címmel.

null

A kis tárlatot kedden délután Nagy István agrárminiszter nyitotta meg, aki szerint a lovas ágazat összefonódik a nemzet sorsával, emellett a ló és az ember elválaszthatatlan egymástól. Fölelevenítette a lipicai fajta történetét és annak magyarországi sorsát. A ménes Mezőhegyesen, Fogarason és Bábolnán is megfordult (ebben szerepet játszottak a nagy háborúk), mielőtt a Bükkbe, Szilvásváradra került 1952-ben, hogy a fajta számára kedvező környezetben javuljon a genetikai állomány. Azóta a második legnagyobb létszámú lipicai ménes jött létre Csipkéskúton, s a lipicai ló nemzeti kincs lett.

A szilvásváradi kiállítás megnyitóján Ringert Csaba, a Dobó István Vármúzeum igazgatója is beszélt. Mint mondta, örömmel segítettek összeállítani a tárlatot. A Farkas Csilla régész vezette föltérés során hetven ládányi régészeti anyag került elő a lovaspálya alól, ezeket folyamatosan dolgozzák föl. Az elsők között foglalkoztak a legizgalmasabb leletekkel, az apró lófigurákkal. Biztatta a ménesgazdaságot a kiállítás bővítésére, digitális eszközök használatára a kiállítóhelyen.

Fotó: MTI/Komka Péter

Cseri Dávid, az Állami Ménesgazdaság Igazgatója elmondta, jövőre ünneplik a szilvásváradi ménes alapításának hetvenedik évfordulóját. Megemlékezett arról is, hogy 1944. november elsején vitték el a bábolnai lipicai lovakat az Amerikai Egyesült Államokba jóvátétel címén, ezek közül sikerült néhányat visszaszerezni, s ma háromszáz ló van Szilvásváradon.

Kifejtette, az 1580 óta tenyésztett kultúrló fajta a 21. században is megállja helyét, a FEI világversenyein száznál több érmet és helyezést szereztek a lipicaik. Két évtized után két lipicai fogat versenyzett a fogathajtó Európa Bajnokságon, világbajnok, Európa bajnok versenyzők részvételével nemzetközi versenyeket is rendeztek három szakágban.

Azon dolgoznak, hogy a szilvásváradi lovak visszakerüljenek a nemzetközi sport vérkeringésbe. A kiállítás kapcsán elmondta, ifj. Vastagh György értékes, de raktárban porosodó lószobrait is sikerült megszerezni. Az alkotó az 1800-1900-as években dolgozott és szobrai sok múzeumban megtalálhatók. Anatómiailag tökéletes lószobrai segítségével nyomon követhetők az egyes fajták változásai: a lipicai volt például sportos is, akár egy angol telivér. Cseri Dávid Farkas Csillának és Pintér Andrásnak oklevéllel köszönte meg azt a munkát, amellyel a kiállítást létrehozták.

Az eredeti cikket IDE kattintva olvashatják!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.