A salgótarjáni zeneszerző, Oláh Patrik Gergő igazi sikerévet tudhat magáénak. Egyebek mellett ő vehette át idén a Zeneakadémia Neszlényi-díját, továbbá nevéhez köthető a zenetörténet első lovári nyelvű miséjének a megírása is. A huszonhárom éves komponista hamarosan a nógrádi megyeszékhelyen tart szerzői estet, amelyre több művének ősbemutatójával készül – olvasható a Nógrád megyei hírportál, a nool.hu cikkében.
Oláh Patrik Gergő kisfiúként a Váczi Gyula Alapfokú és Művészeti Iskolában szeretett bele a zene világába, amikor először meghúzta a hegedű vonóit Becze Lajosné óráján. A lámpalázát is a zeneiskolában győzte le, tanára, Tóth Tibor iránymutatásának köszönhetően. A Salgótarjánban gyűjtött szakmai motivációk elég önbizalmat adtak ahhoz, hogy az ereiben csörgedező tehetséget még tovább fejlessze. Így került a Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnáziumba, majd onnan a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre. Az elmúlt évek sikerei bizonyítják, hogy a fiatal megtalálta útját: több országos és nemzetközi versenyeredményt tudhat magáénak, miközben elkötelezett terjesztőjévé vált az autentikus cigányzenének.
Nem is kell messzire visszanyúlnunk, hogy újabb sikereket emeljünk ki Oláh Patrik pályafutásából, melyek elsősorban zeneszerzői tehetségéről árulkodnak.
A komponista huszonhárom évesen elmondhatja magáról, hogy megírta a zene- és az egyháztörténet első lovári nyelvű miséjét, mely idén a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson csendült fel.
– A szerzemény a cigányzene ismert motívumai mellett európai elemeket is tartalmaz, mely az új kezdetet, az összetartozást és a békét szimbolizálja – mondta érdeklődésünkre Oláh Patrik Gergő, aki a komponálás iránt a pesti konzervatóriumban kezdett el komolyabban érdeklődni.
Elárulta, bár minden felkérésnek örül, de szülővárosába mégis nagyobb izgalommal, és persze egy nagy adag nosztalgiával tér vissza mindig. Januárban például a zeneiskola vezetőségének a felkérésére komponálta meg a Jó palócok című darabját. A szerzemény az intézmény első tanítási napjának évfordulóján négy nógrádi Junior Prima díjas előadásában szólalt meg.
– A darab próbálja a magyar népzene és a komolyzene fúziójának színes hangszíntára segítségével a felhasznált népdalok mélyebb jelentését kifejezni – ismertette a komponista.
A dal akkor a járványhelyzet miatt távformában jutott el a közönséghez, azonban november 20-án, 18 órakor Oláh Patrik egy különleges szerzői esten ezúttal – előreláthatólag – személyesen is zenei élményt nyújthat a salgótarjániaknak. Az ősbemutatókkal megfűszerezett rendezvényen a komponista hegedűt is ragad, ezzel csatlakozva a műveket életre keltő vendégművészekhez. – Mindig megtiszteltetés Salgótarjánban bemutatkozni. A szerzői estet tavaly a világjárvány meghiúsította, így még több időnk jutott a felkészülésre. A vendégek között több olyan előadó is van, akik a nógrádi megyeszékhelyhez kötődnek, így lesz egy nosztalgikusabb üzenete is az estének.
Tervekkel van tele a naptárja
Oláh Patrik szeptemberben a Zeneakadémia Neszlényi-díját is elnyerte. Az elismerést a Zeneszerzés Tanszék tanáraiból álló grémium ítéli oda évente annak a hallgatónak, aki az adott tanévben a legkiemelkedőbb akusztikus hangszerre írt zeneművet alkotta. A fiatal Fission című darabjával pályázott, melyet a nagyközönség először hallhat a fentebb említett salgótarjáni esten. – A Nyugaton most hódító progresszívebb zenék bevonzottak. Ebben a műben is igyekeztem ezt a vonalat követni, elsősorban a mikrotonalitás jellemzi. Egyre több ilyen szerzeményem születik – hangsúlyozta a Zeneakadémia mesterszakos hallgatója. Oláh Patrik tele van tervekkel, melyek közül kiemelendő, hogy Salgótarján várossá nyilvánításának századik évfordulójára, az újévi koncertre írjon egy zenekari darabot. Mivel szereti a kihívásokat, egy opera megírásával is kacérkodna a jövőben, de a Le Devleske kibővített változatára is érkezett már felkérése. A fellépések mellett gőzerővel koncentrál mesterdiplomájának megszerzésére is, melyre májusig két darabot kell megálmodnia.