Nyolcvan évvel ezelőtt épült újjá a nagykanizsai templom

A Jézus Szíve-templom (közismert nevén Felsőtemplom) bővítésének és újjáépítésének évfordulója alkalmából ingyenes koncertet tartanak.

null

A jeles évforduló alkalmából és az építtető hittanár-pap, Longauer Imre atya emlékére pénteken az esti szentmise után, 19 órától ingyenes koncertet ad a templom Szent Imre Kórusa és annak vezetője, Kruppai Tamás kántor. A rendezvény érdekessége, hogy 1941-ben, szintén éppen 80 évvel ezelőtt alakult meg a kórus, amely Longauer Imre tiszteletére választotta a Szent Imre nevet. Az sem véletlen, hogy a bensőséges ünnepségre – melynek fővédnöke Cseresnyés Péter államtitkár – Szent Imre herceg ünnepén kerül sor – olvasható a Zala megyei hírportál, a zaol.hu cikkében.

– A templom elődje 1764-ben épült Nepomuki Szent János tiszteletére, barokk stílusban – idézte fel Várnai László, a jelenlegi plébános. – 1824-ben megnagyobbították és kétemeletes tornyot építettek hozzá. 1890-ben felvetették a templom további bővítésének tervét, a kanizsaiak több mint 100 ezer aranykoronát gyűjtöttek össze e célra. Aztán jött az első világháború, a pénzt hadikölcsönbe fektették, ami azonban elveszett. De az álmot nem hagyták vele veszni, Gazdag Ferenc püspöki biztos vezetésével templomépítő bizottság alakult, a kanizsai fiatalság pedig lázas buzgalommal kapcsolódott be az új templom megépítéséért indított újabb gyűjtésbe, aminek köszönhetően 28 000 pengő jött össze.

A kaposvári egyházmegye legnagyobb temploma a Jézus Szíve-templom, melynek felújítása lassan ismét aktuális lesz.
Fotó: Szakony Attila/Zalai Hírlap

A tervek szerint egy hatalmas, kéttornyú templomot építettek volna az Eötvös téren. Gazdag Ferencet 1940 nyarán az egyházmegyei hatóság Kiskomáromba helyezte plébánosnak, majd dr. Czapik Gyula, az új megyés püspök a templomépítő bizottság ügyvezető elnökévé Longauer Imre hittanárt nevezte ki. Sok-sok töprengés után dr. Krátky István polgármesterrel, a bizottság világi elnökével úgy döntöttek, hogy mivel nincs elegendő pénz a tervezett kéttornyú templom építéséhez, inkább a régi, ahogy akkor hívták, felsőtemplomot bővítik.

– A tervek elkészítésére felkérték Kiss István mérnök századost, a szombathelyi hadtest vezető mérnökét. Közben megindult az anyagbeszerzés is – a legtöbb építési anyag a háborús korlátozások miatt már zárolva volt, azonban a nagykanizsai hadosztályparancsnok, Széchy Imre vezérőrnagy segítségével kiutalták a szükséges anyag jelentős részét. 1941 tavaszán már téglák tízezrei álltak a felsőtemplom körül. Közben elkészültek a színes ablakok, a templompadok is. Bámulatos volt az emberek áldozatkészsége. A kis elemistáktól kezdve mindenki – szegény és gazdag egyaránt – kivette részét a segítségnyújtásból. Talán a legmeghatóbb az volt, hogy a kanizsai honvédek még a Don partjáról is elküldték zsoldjukat a templom építésére. 1941. augusztus 25-én Horváth Lipót építőmester, nagykanizsai építési vállalkozó elkezdte a templom bontását, a régi épületből csak a torony és a kórusrész maradt meg. A templomi szobrokat és képeket ideiglenesen a városi múzeumban helyezték el. 1942. november 8-án gyönyörű időben szentelhette föl az új templomot dr. Simon György veszprémi nagyprépost és püspöki helynök, aki valamikor szintén kanizsai diák volt. Az eredetinél jóval nagyobb, kereszthajós, modern templomuk lett a kanizsaiaknak.

Várnai László atya kérdésünkre jelezte: lassan ismét aktuálissá válik a templom – amely a kaposvári egyházmegye legnagyobb temploma – felújítása, külső és belső festése. Mint mondta: a mostani kormány támogatja, segíti a templomfelújításokat, s a választások után remélhetőleg a munkát folytatni tudó Orbán-kurzus biztosít forrást a Jézus Szíve-templom megújulásához is. Hozzátette: a templom felszentelésének 80. évfordulóját jövőre egy nagyobb lélegzetű eseménnyel szeretnék megünnepelni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.