A két világháború közötti időszak egyik meghatározó társadalmi csoportja Hódmezővásárhelyen is jelentős tagsággal rendelkezett - olvasható a Csongrád-Csanád megyei hírportál, a Délmagyar cikkében.
A vasárnapig még látogatható, A vitéz-avatás száz éve című kiállításhoz kapcsolódó történettudományi előadásokat tartottak csütörtök délután a Tornyai János Múzeumban. Horthy Miklós és a vitézi rend kapcsolatára fókuszált Miklós Péter címzetes egyetemi tanár, a közgyűjtemény szakmai tanácsadója előadásában.
– Magyarország két világháború közötti államfője az Osztrák–Magyar Monarchia haditengerészetének parancsnokaként tapasztalta meg, hogy számos egyszerű paraszti sorból származó katona komoly haditetteket hajtott végre. Érdemeik elismerésére, egyúttal egy új nemesi réteg létrehozására alapították meg a vitézi rendet 1920 augusztusában – mondta a Délmagyarnak Miklós Péter. A rend tagjai a világháborúban magas kitüntetést kiérdemlő katonák, és azok elsőszülött fiúutódai, vagy azok hiányában leányaik férjei lehettek.
– Bár kevesek jutottak vitézi birtokhoz, mindannyian büszkén viselték címüket. És azok, akik ma jogosan vitézek, biztosak lehetnek abban, hogy felmenőik életüket és vérüket adták Magyarország védelméért. A kiállítás éppen ezért különleges, mert vásárhelyi családok vitézi példáját szeretné továbbadni– hangsúlyozta Miklós Péter.
Tóth Marcell, az MNL Csongrád-Csanád Megyei Levéltárának munkatársa Az Országos Vitézi Szék szegedi vezetője – vitéz Csukonyi Ferenc ezredes életútja Szegedtől Szegedig című beszámolóval érkezett.
A teljes cikk ide kattintva érhető el.
Borítókép: A vásárhelyi családok is büszkék voltak a vitézi címre (FORRÁS: DÉLMAGYAR)