Papp László polgármester ünnepi beszédében elmondta, amikor 2016-ban életre hívták a virágvasárnapi keresztúttal kapcsolatos rendezvényt, még csak a városon belüli felekezetek közötti összefogás lebegett a szemük előtt – olvasható a Hajdú-Bihar megyei hírportál, a haon.hu cikkében. Mára azonban – amikor különösen nagy jelentősége van a nemzetek közötti együttműködésnek, összefogásnak – jó érzés megtapasztalni, hogy ez az együttműködés határokon átívelővé vált.
Debrecen őrzi keresztény vallási gyökereit, és 2022-ben az a kötelességünk, hogy gondoskodjunk róla, ez továbbra is így maradjon. A város ma azért ilyen erős hitben, és lélekben, mert történelme összefonódik a kereszténységgel
– emelte ki.
Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye megyéspüspöke úgy fogalmazott, látható manapság, milyen szörnyűségekre képes az ember, amikor az Isten-élmény hiányzik az életéből. – A remény jelei azonban velünk vannak, hiszen Isten a hűtlenségeink ellenére is hűséges marad hozzánk. Markoljuk meg mi is saját keresztjeinket. Ne féljünk azoktól a keresztekről, melyeket hordoznunk kell, amikor a megmaradásunkról, a hitünkről, a keresztény értékeinkről van szó. Vállaljuk ezeket, és Jézushoz hasonlóan haladjunk tovább a cél felé – fejtette ki, hozzátéve, fontos, hogy a mostani időkben is együttérzést, szeretet tudjunk nyújtani egymásnak. Főleg azoknak, akik a háború elől menekülnek, de a közelünkben élő magányosoknak, szenvedőknek, árváknak, betegeknek egyaránt.
Ahhoz, hogy megtaláljuk a megoldást a világ bajaira, nem elég csak néha-néha beszélni róla, be kell fogadnunk az életünkbe Jézust
– mondta.
Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke beszédében a testvéri közösségben való ébredésre hívta fel a figyelmet. – Örülök annak, hogy a magyar nemzet ébredését immár évtizedek óta nyomon kísérhetem. Éberen akarjuk látni a külvilágot, a holnapot. A nemzetünk jövője abban a keresztény értékrendben van, amelyben Jézus elöl jár, és amelyben mi követhetjük – összegezte.
Virgil Bercea, a Nagyváradi Görögkatolikus Egyházmegye püspöke örömét fejezte ki, hogy az eseményen debreceniek és nagyváradiak, görögkatolikusok, római katolikusok, reformátusok közösen vehettek részt. – Jézus érkezik az életünkbe, minden nap. Örvendek, hogy együtt kiálthatjuk, hozsánna – mondta, hangsúlyozva, a háború hangja semmi mást nem visszhangoz, csak azt: „Feszítsd meg!”
Mi azért vagyunk itt, hogy bizonyságot tegyünk arról, az együttélésre, az egyetértésre, és a békére van szükség
– emelte ki.
A beszédeket követően Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, Palánki Ferenc, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye megyéspüspöke és Kocsis Fülöp, a Hajdúdorogi Főegyházmegye érsek-metropolitája együtt áldotta meg a barkaágakat, melyekből a főtéren gyülekezők elvehettek egy-egy szálat.
Majd elindult a Nagytemplomtól a Szent Anna-székesegyházig tartó keresztútjárás, a történelmi egyházak nagyváradi és debreceni püspökeinek vezetésével, a következő állomásokkal: Kossuth tér (Főnix-szökőkút) – virágpiac – Szent István-szobor (Dósa nádor tér) – Csonkatemplom – kormányhivatal – Szent Anna-székesegyház.
Az eredeti cikk, amelyben képgalériát is talál, IDE KATTINTVA érhető el.
Borítókép: Virágvasárnapi keresztútjárás Debrecenben (Fotó: Haon.hu/Molnár Péter)