A szegedi repülőtéren egy fotoakusztikus műszerrel felszerelt drónt reptettek, amely ezúttal a levegő vízgőz tartalmának mérésére szolgált. Délelőtt előadások és tapasztalcsere zajlott az SZTE TTIK Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék Fotoakusztikus Kutatócsoportja, valamint az ELI-ALPS Lézeres Kutatóközpont által szervezett miniszimpóziumon, délután pedig gyakorlati bemutatót tartottak – írja a Csongrád-Csanád megyei hírportál, a delmagyar.hu.
A drónra szerelt fotoakusztikus műszer jelentőségét Szabó Gábor, az ELI ALPS ügyvezető igazgatója ismertette. Elmondta,
csaknem három évtizede indult az SZTE-n a lézeres kompetenciák összekötése a fotoakusztika módszerével.
2008-ban sikeres együttműködést indítottak egy belga céggel, amely elsősorban földgázanalitikával foglalkozik a szegedi technológia hasznosításával, és a közelmúltban az Amerikai Egyesült Államokban terjeszkedett egy houstoni iroda létrehozásával.
A földgázanalitika mellett számos más területen is alkalmazták már a fotoakusztikus műszert. Kutatni lehet vele például az illegális szemétégetés nyomait, sőt az egészségügyi hasznossága is bebizonyosodott már. Nyitott szívműtét során mérték a műszerrel a páciens által kilélegzett levegőben a metán mértékét.
A szerkezet röptetése pedig meteorológiai hasznossága miatt vált kulcskérdéssé.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Borítókép: A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar, Fizikai Intézet, Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékének Fotoakusztikus Kutatócsoportja és az ELI-ALPS Lézeres Kutatóközpont. Repülőtéren, egy fotoakusztikus műszerrel felszerelt drónnal történő felszállást mutatnak be a Szegedi Tudományegyetem kutatói. (Fotó: Délmagyar/Török János)