Több évtizednyi katonai hulladéktól tisztult meg az esztergomi Strázsa-hegy

Közös projektzáró rendezvényen adta át a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) a megújult esztergom-kertvárosi Strázsa-hegyi tanösvényt, valamint bemutatták az új mezőgazdasági gépeket is. Mindezek mellett beszámoltak a felhagyott katonai lőtér idén zárult kármentesítéséről is.

null

A Komárom-Esztergom megyei hírportál, a kemma.hu beszámolója szerint az átadón Füri András, a DINPI igazgatója köszöntötte a jelenlévőket.

Mint mondta, 1956-tól a szovjetek itt állomásoztak a területen, megy a rendszerváltás után a hegy és környéke állami tulajdonba került, majd 1997. november 28-án a Duna-Ipoly Nemzeti Park részeként országos védettségre tett szert. Elhangzott, hogy a DINPI elsődleges feladata a természetmegőrzés, de ökoturisztikai létesítményeket is üzemeltetnek, természetvédelmi őrszolgálatot is ellátnak, és pályázatokon vesznek részt. Megköszönte mindazok munkáját, akik részt vettek a három projektben.

Dr. Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára elmondta, hogy Magyarország teljes területének mintegy harmada természetközeli állapotban maradt fent, ami nagy örökség és nemzeti kincs, a megőrzésükben nagy szerepet játszanak az európai uniós támogatások és projektek.

Elmondta, hogy az elmúlt egy évtizedben a tíz nemzeti park országosan mintegy 85 milliárd forint forrást használhatott fel természetvédelemre: összesen 336 beruházás készült el, melyek eredményeként 330 ezer hektáron javították a természeti környezet állapotát.
Erős Gábor, a térség kormánypárti országgyűlési képviselője szerint a három helyi projekttel régi adósságot sikerült törleszteni és úgy gondolja, hogy újjászületett a Strázsa-hegy és környéke. Hangsúlyozta, hogy sok szó esik manapság a klímaválságról, annak hatásairól, lehetséges következményeiről és az emberi felelősségről, melyek ellen mi, emberek tehetünk a legtöbbet.
Steindl Balázs, Esztergom alpolgármestere úgy fogalmazott: az önkormányzat korábban együttműködési megállapodást kötött a DINPI-vel, melynek értelmében rendkívüli osztályfőnöki, vagy egyéb foglalkozások keretében járhatják be a diákok a környezetet. Azt tapasztalta, hogy a járványhelyzet alatt jelentősen nőtt a turisták száma a Strázsa-hegyen és bízik benne, hogy továbbra is népszerű marad a kirándulóhely.
Az eredeti, teljes cikk IDE kattintva érhető el.

Borítókép: Az esztergomi Strázsa-hegyi kilátó (Forrás: Walczer Patrik/Mediaworks)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.