Veszprém megyében továbbra is a fenntartható erdőgazdálkodás a cél

A tűzifára mutatkozó növekvő igény és egy vonatkozó kormányrendelet kapcsán sokan attól tartanak, hogy erdőirtás, tarvágás kezdődik hazánkban, és jelentősen megváltozik a tavalyihoz, tavaly előttihez képest az erdőgazdálkodás gyakorlata, a fakitermelés mennyisége, módja.

null

Varga László, a Bakonyerdő Zrt. vezérigazgatója első mondatában arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormányrendelet kizárólag vészhelyzet esetére készült. A fakitermelésre vonatkozó rendkívüli szabályokat akkor alkalmazzák, ha az energiakrízis eljut arra a szintre, amikor a lakossági és közületi tűzifaigényt már nem tudják a korábban tervezett fakitermeléssel biztosítani. Amennyiben ilyen vészhelyzet nem következik be, a hazai erdőgazdálkodás – benne a fakitermelés – az eredeti 2022-es tervek szerint zajlik – írja a Veszprém megyei hírportál, a veol.hu.

Nagy István Agrárminiszter megerősítette az erdők fokozott védelmét, 2022. augusztus 16-án kiadott 5/2022. (VIII.16) miniszteri utasításában. Ebben olvasható, hogy a fakitermelés szabályozására vonatkozó kormányrendelet kizárólag veszélyhelyzet esetére készült, a vegetációs időszakra vonatkozó előírások 2023. március 31-e után nem alkalmazhatók. A tárcavezető megerősítette azt is, hogy természetvédelmi vagy Natura 2000 terület esetében, az őshonos fák tarvágása továbbra is tilos.

– A Bakonyerdő Zrt. 62 ezer hektáron gazdálkodik a Bakony és a Balaton-felvidék, valamint a Keszthelyi-hegység térségében. Működési területünkön jelenleg 15 millió köbméterre tehető az erdők élőfakészlete, erdőtervek által meghatározott fakitermelési lehetőség, több, mint 400 ezer köbméter. Évente átlagosan 130-140 ezer köbméternyi tűzifa faanyagot hasznosítunk. Mivel az erdőgazdálkodás – és azon belül a faanyagtermelés – ciklikus tevékenység, ezért az őszi, téli időszakban hajtjuk végre a fakitermelési feladatok nagy részét, a készletek folyamatos utánpótlása mellett így ki fogjuk tudni szolgálni a lakossági megrendeléseket. A Bakonyerdő Zrt. is tapasztalta a nyáron megnövekedett lakossági tűzifa igényt, amit a fenntartható erdőgazdálkodásnak köszönhetően ki is fog tudni elégíteni. Mindenkit szeretnék megnyugtatni, hogy a kormányrendelet, amely egyébként nem utasításokat, hanem csak energiavészhelyzetben alkalmazható lehetőségeket tartalmaz, nem változtatja meg a Bakonyerdő Zrt. erdőgazdálkodási gyakorlatát. Tevékenységünk célja továbbra is a fenntartható, tartamos erdőgazdálkodás. Fontos azonban tudni, hogy Magyarországon a faanyag az egyetlen újratermelhető nyersanyagunk. Évtizedek óta kevesebb fát hasznosítunk, mint amennyit az erdők teremnek, így jelentős tartalékokat sikerült biztosítani. Az erdőgazdálkodás tervszerű tevékenység, ezért a mennyiségek átcsoportosíthatóak, így tudunk több faanyagot szükség esetére elérhetővé tenni úgy, hogy magát az erdőt, mint Magyarország zöld tőkéjét semmiképpen sem veszélyeztetjük – hangsúlyozta Varga László a helyi hírportálnak.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Borítókép: Az elmúlt száz évben Magyarország erdőterülete a duplájára nőtt (Fotó: Veol/Mediaworks/Szijártó János)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.