Ez a rendhagyó múzeumbusz november 2-án és 3-án Dunaújvárosban, a főtéren fog állomásozni – erről adott hírt a napokban a József Attila Könyvtár a honlapján. Az „Átröpűlök hosszában hazámon” címet kapta a Petőfi Irodalmi Múzeum által létrehozott tárlat, amely szeptember 1-jén kezdte az utazást – írja a Fejér megyei hírportál, a Feol.hu.
Mint azt az ajánlóban írják,
a kiállítás nem a költő életrajzát helyezi fókuszba, sokkal inkább az alkotói attitűdöt meghatározó döntési helyzeteket mutatja be, mint például a költővé válás, a társadalmi mobilitás, az életpálya megválasztása, a közéleti szerepvállalás, az irodalmi élet szervezése vagy a családalapítás.
A kiállítás gerincét tíz kiemelt gyűjteményi darab alkotja, amely a képzeletbeli utazás egy-egy állomását jelzi: ilyen az édesapa, Petrovics István mészárosbárdja, a Szendrey Júliától kapott gyöngyhímzéses pénztárca, vagy éppen egy biliárddákó, amelyet Petőfi a törzshelyén, a Pilvax kávéházban használhatott.
Minden relikviához tartozik egy-egy kiemelt vers, valamint számos idézet, kézirat, művészeti alkotás és irodalomtörténeti érdekesség, amelyek együttesen egy-egy meghatározó élethelyzetet vagy témakört tárgyalva mutatják be a költő életének legfontosabb állomásait – tette hozzá a lap.
Ezek a változatos módon elrejtett tartalmak önálló felfedezésre, kutatásra ösztönzik a látogatót, több érzékszervet is bevonva a tapasztalatszerzésbe. A kiállítás egységei önmagukban is értelmezhető, zárt egységeket alkotnak, amelyeket többféle narratívába fűznek össze a látogatókat és Petőfit egyaránt megszólító kérdések, az Úti jegyzetek Patkós Márton színművész által megszólaltatott sorai és a János vitéz fordulatai.
Az egyes állomások során izgalmas formai és vizuális megoldások jelenítik meg egyebek mellett az Egy estém otthon, a Szeptember végén és Az alföld című verseket. A tárlattal decemberig több mint hatvan település közönsége találkozhat.
Az eredeti cikk ITT olvasható.
Borítókép: Az Átröpűlök hosszában hazámon című utazókiállításnak helyet adó múzeum-busz Budapesten a Magyar Nemzeti Múzeum előtt 2022. augusztus 30-án (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)