A Vörösmarty Mihály Könyvtár bármely tagkönyvtárába belépve ezernyi kötettel találják szembe magukat az olvasók. Azt viszont csak kevesen tudják, hogy ezeken túl még mekkora mennyiségű könyv sorakozik a mondhatni pincétől padlásig elhelyezkedő raktárakban. Varga Éva könyvtáros vezetésével és segítségével most megismerhették ezeket a részeket is az érdeklődők – írja a Fejér megyei hírportál, a feol.hu.
A túravezető érdekes történeteket mesélt a könyvtárral és annak múltjával kapcsolatban.
– A Bartók Béla téri épület annak idején, 1940-1942 között Horthy Miklós Kultúrháznak épült. Az igazgatóság épülete könyvtárnak készült, a másik pedig, ahol most a Képtár és felnőtt kölcsönző van, kultúrháznak – emelte ki a kezdetekkel kapcsolatban Varga Éva. Az igazgatóság épületében az a földszinti terem, ami ma már raktárként üzemel, egykor közvetlenül szolgálta az olvasókat. Ez azonban nem úgy történt, ahogy napjainkban. Az olvasók nem mehettek a kötetek közé, nem sétálhattak a polcok között és válogathattak kedvükre. A könyvtár dolgozói keresték meg a kért könyveket és egy ablakon keresztül adták ki azokat.
A hatalmas raktárakban sorakozó kötetek jelentős része most is kölcsönözhető.
Hogy hogyan jutnak el ezek viszonylag gyorsan a felnőtt kölcsönzőbe az olvasóhoz? Ebben egy olyan lift segít, ami már ipari műemléknek számít. Fent a szerkezetben lévő doboz különböző részeibe helyezik a raktári igénylőlapot, amit az illetékes részlegre küldenek. A lift különböző csengésekkel jelzi, hogy éppen melyik részlegről kérik a köteteket. Ennek köszönhetően sokkal kevesebbet kell várniuk az olvasóknak, ha olyan könyvet szeretnének, ami nincs a kölcsönző polcain.
A teljes cikk IDE kattintva olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)