A generációkat vették górcső alá a szakemberek a pécsi egyetemen

Budapesten a napokban a Párbeszéd Házában szimpóziumot tartottak üzleti vezetőknek, szakembereknek a Z generáció jobb megismerése érdekében.

null

A munka világában egyre inkább megnyilvánulnak a generációk közötti különbségek – írja a Baranya megyei hírportál, a bama.hu. Hosszú távon azok a szervezetek, vállalatok lesznek igazán versenyképesek, amelyek képesek az újgenerációs munkavállalókat megfelelő módon menedzselni.

A munkahelyen és az egész társadalomban a generációk közötti együttműködés kérdése igazi „hot topic” („forró téma”) manapság. 

 

Budapesten a napokban a Párbeszéd Házában szimpóziumot tartottak üzleti vezetőknek, szakembereknek a Z generáció jobb megismerése érdekében.

 

Szintén a közelmúltban zajlott interaktív edukációs beszélgetés a PTE Karrier Iroda szervezésében, ahol Steigervald Krisztián generációkutató, tanácsadó, a PTE KTK egykori hallgatója, a Generációk harca – Hogyan értsük meg egymást? című könyv szerzője, illetve Tibenszky Moni Lisa újságíró, marketing-kommunikációs szakember, a Felelős Szülők Iskolája alapító ügyvezetője beszélgettek az X, Y és Z generációk együttműködéséről. 

A szakértők tapasztalatai alapján mind az egyetemi, mind a családi és munkahelyi környezetben elsődleges, elengedhetetlen szempont a kommunikáció. A számonkérési rendszert, az online teret jól hasznosítani, s előnyt kovácsolni a mai generációk digitalizált szokásaiból. 

Úgy tűnik, az alá-fölé rendeltség a jövőben egyre kevésbé lesz a megfelelő irány, sokkal inkább az egyenrangú kapcsolatok, a tudásmegosztás, az egymástól való tanulás és az együttműködés szerepe kerül előtérbe a munkahelyeken is. 

Bár a jövő szakmáit nem lehet előre meghatározni, bizonyára dinamikus változások várhatóak, az biztos, hogy a jövőben a soft skillek lesznek a legfontosabbak, például az együttműködési készség és a kreativitás. 

A fiatalok siker- és feladat­értelmezésük is más, mint a szüleiké, ma már egyre nagyobb szerep jut annak, hogy azt érezzék, ki tudnak teljesedni a munkájuk során, nem elégednek meg a csupán megélhetést biztosító lehetőségekkel – az érdeklődési területük mentén szeretnének elhelyezkedni. 

Gyors sikerekre vágynak, s emiatt felszínesnek tűnnek, de nem azok, csak mások. Fontos, hogy megértsük őket, s ne démonizáljuk vagy lesöpörjük az igényeiket, hanem meglássuk, mivel lehet őket motiválni, mit tudunk mi is tanulni tőlük, s hogyan működhetünk együtt 

– véli Tibenszky Moni Lisa. 

 

Klubot tartanak a tanároknak

Míg a korábbi generációk szöveg alapú világban nőttek fel, a mai fiatalok számára az audiovizuális tartalmak és kommunikációs csatornák a meghatározóak. Míg 

régebben a szülő-orientáció dominált a felnövekvő fiatalok életében, ma sokkal inkább a kortárs-orientáció a jellemző. 

Ezeket is érdemes figyelembe venni mind az oktatás, mind a munka területén. 

A Felelős Szülők Iskolája idestova már több mint tíz éve működik, s úgy vélik, hogy a gyerekek, a fiatalok érdekében a szülők és az oktatási, nevelési intézmények képviselői között szoros együttműködés, összefogás szükséges. 

Ennek érdekében tanárklubot is működtetnek Pedagógus Power néven, amelyhez ingyenesen csatlakozhatnak az érdeklődők. 

 

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Csapó Balázs)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.