A Baranya megyei lakásépítési kedvről elmondható: egyetlen nagyberuházás felfelé húzza a statisztikát, viszont ennek kifutása évekig tarthat, miközben az egyszerű bejelentéssel épülő házakra kevesebb igény érkezett a hivatalhoz – közölte a Baranya vármegyei hírportál, a Bama.hu.
Mint írják: amíg 2021-ben engedéllyel 130 lakás, egyszerű bejelentéssel pedig 347 ingatlan – többségében családi ház – építését kezdeményezték, addig az építkezésekkel kapcsolatban a Baranya Vármegyei Kormányhivatalnál elérhető adatokból az látszik, hogy a 2022-ben a lakásépítési kedv az előző évhez képest úgy változott, hogy tavaly 523 lakás építését engedélyezte a hatóság, emellett 303 lakás építésének egyszerű bejelentését is elfogadta.
A kormányhivatal szerint ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy az építési engedélyek számának előző évekhez képest kimagasló értékéhez jelentősen hozzájárul egy több ütemben felépülő, 400 lakásos társasház építése is – tehát ez felfelé húzza a statisztikát, viszont korántsem jelenti azt, hogy ténylegesen egy esztendőben ekkora mértékű lesz végül az emelkedés.
A már befejezett beruházások alapján a tavalyi évben Baranyában összesen 459 lakás készült el, ennyi lakóingatlanhoz adta ki 2022-ben a kormányhivatal a használatbavételi engedélyt, illetve a hatósági bizonyítványt.
A kormány az otthonteremtési program keretében számos támogatást és kedvezményt biztosít a családok számára. Ezek közé tartozik például – maximum 10 millió forint összegben igényelhető - családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK), valamint a falusi CSOK és a babaváró hitel is. Ezekhez a támogatási lehetőségekhez kapcsolódóan a kormányhivataloknál lehet igényelni a társadalombiztosítási jogviszonyt igazoló hatósági bizonyítványt, illetve amennyiben a hitelintézet a kérelmet elutasítja, a kormányhivatalokhoz lehet fordulni a jogosultsági feltételek megállapítása céljából.
Mint ismert: a falusi CSOK nem csak a falvakat érinti, hiszen Mágocs, Pécsvárad, Sásd, Sellye és Villány révén öt város is ott sorakozik a kezdeti 269-ről – Abaliget, Adorjás, Birján, Bosta, Cserdi, Kovácsszénája, Kökény, Kővágótöttös, Olasz, Romonya, Szajk és Zók csatlakozásával – immár 281-re duzzadó baranyai listán.
Fordulat a lakáspiacon
Ahogyan azt lapunk korábban közölte: tavaly év vége felé elérkezett a fordulat a hazai lakáspiacon. A kereslet is formálódott, előtérbe került a kiszámítható rezsi, a fenntarthatóság, a vevők megfontoltabbak, felmérik a finanszírozási lehetőségeiket és kockázataikat. Ez tovább növelte a panellakások népszerűségét.
Az utóbbiak ára jelentősen emelkedett az elmúlt években, egyes számítások szerint alig hét év alatt megduplázták az áraikat. Ezzel együtt viszont más vélemények még mindig kitartanak amellett, hogy a panelházak hamarosan olyan korúak lesznek, amikor jelentősebb beavatkozásokra lesz szükség, hogy továbbra is megfelelő körülményeket biztosítsanak a lakóknak.
Az eredeti cikk 830 új lakásra kértek engedélyt tavaly Baranyában címen a Bama.hu oldalon olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)