Kilőhetik azt a vaddisznót, amely rátámadt egy fiatal fiúra Egerben a tinédzser elmondása szerint. A Heves vármegyei hírportálnak nyilatkozó Juhász Miklós, a Tabán Völgye Vadásztársaság elnöke azonban úgy látja: nagyon csekély az esély arra, hogy járókelőre csak úgy rárontson egy koca.
A rejtélyes eset még január 13-án este történt, amikor a 14 éves fiú edzésről tartott haza, amikor – az édesanyja elmondása alapján – üldözőbe vette a feltételezett vaddisznó az utcában. Miután a fiú gyorsan hazatekert, a szomszédasszonyukkal tértek vissza a helyszínre, hogy megnézzék mi lehet ott: ekkor, beszámolójuk alapján már kettejüket kergette meg az állat, amelynek a hatvan kilós kicsinyeit is látni vélték. Beszámolóikból az id kiderült: már nyáron észlelték a túrásokból a vaddisznó jelenlétét.
Nem szeretném ha a fiam, vagy bármelyik családtagom, esetleg én vaddisznótámadás áldozatává válnánk a város szélén, a Szépasszony-völgy közepén.
– mondta a kétségbeesett édesanya a Heves vármegyei hírportálnak, a Heolnak.
Juhász Miklós, a Tabán Völgye Vadásztársaság elnöke a pénteki vaddisznó támadásos esettel kapcsolatban úgy fogalmazott: kizárt, hogy hatvan kilós malacokat védelmezzen egy koca, hiszen azok már jócskán süldő, önálló állatok.
Konkrétan évtizedes pályafutásom alatt nem találkoztam olyannal, hogy egy járókelőre csak úgy rárontson egy koca. Egyébként egy vaddisznó nem tud lefutni egy biciklit, de üldözőbe sem igen veszi
– magyarázta.
Juhász Miklós azt is elmondta: a terület hozzájuk tartozik ám nem a vadászterület része, mert lakott. Rámutatott: a völgy gazos részeit kedvelik a vaddisznók, kiűzni a lakott területről szinte lehetetlen, de kilőni a lakóházak között szintén nagyon nehéz és veszélyes. Ugyanis ha megsebesítik, akkor valóban rombolásba kezd az állat.
Csak a kicsinyeit védő koca és a sebzett vaddisznó támad. Egyébként kerülik az embert – hangsúlyozta, hozzátéve: egyébként kevés a vaddisznó, hiszen a sertéspestis miatt sokat kilőttek.
A vaddisznó a legelterjedtebb őshonos vadfajunk, az erdei életközösség természetes alkotóeleme. Mindenevő, fő tápláléka a lédús növény és gyümölcs, illetve a talajlakó állatok. Látása gyenge, inkább hallásukra és kifinomult szaglásukra hagyatkoznak. Közösségben, kondákban élnek. A lakott területek terjeszkedésével a vaddisznó élettere lecsökkent, már hozzászokott az ember közelségéhez. Mindenhol megjelenik, ahol élelmet és megfelelő életfeltételeket talál. Az erdővel határos, elhanyagolt belterületek és bozótos ingatlanok számára vonzó élőhelyet jelentenek, ezen területek jó kultúrállapotban tartása alapvetően szükséges a vaddisznók távoltartása érdekében! A kerti és kommunális hulladék, hullott gyümölcs, zöldhulladék és a kerti talajban élő állatok táplálékforrást jelentenek a vaddisznóknak – írta a Tabán Völgye Vadásztársaság a lap megkeresésére.
A vadásztársaság hangsúlyozta: ha valaki vaddisznóval találkozik csapjon zajt és adjon az állatnak menekülési lehetőséget.
Arról is tájékoztatták a megyei hírportált: amennyiben nincs más megoldás, a lakott területen veszélyt jelentő vaddisznó elejtésére is sor kerülhet: az elejtés helye szerint illetékes rendőrkapitányság engedélye szükséges. Fontos hangsúlyozni, hogy a lakott területen történő vad elejtése nem minősül vadászatnak és kizárólag annak a fegyvertartási engedéllyel rendelkező személynek van az elejtésre jogosultsága, akinek a kormányrendelet szerinti feltételek fennállása esetén az engedélyt kiadták. A vad elejtésére közegészségügyi, illetve közbiztonsági okból, valamint a köz- és magántulajdon súlyos károsodástól való megóvása érdekében kerülhet sor. Meg kell határozni az elejtés pontos helyét, idejét, valamint a szükséges biztonsági intézkedéseket és a lakosság tájékoztatásának módját. A rendelet szerint az érintett helyi önkormányzatot, valamint a területileg illetékes vadászatra jogosult szervet az engedély kiadásáról haladéktalanul tájékoztatni kell – ismertették.
Az eredeti teljes írás Kilőhetik a támadó egri vaddisznót, ha nincs más megoldás, de ez veszélyes címen a Heol.hu oldalon olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pixabay)