Az több méter magas oszlop tetején nem véletlenül díszeleg a valaha szebb napokat látott – és ma is sokan húsz körömmel kapnának érte – legendás Ford-T modell. A világhírű márka egy közlekedési felhívás okán nyert új értelmet, a régi balatoni úton Lepsény irányában, a 7-es és 64-es utak találkozásánál – ott ahol ma a körforgalmat találjuk – olvasható a Fejér vármegyei hírportál, a FEOL cikkében.
Az egyedülálló képet az Enying anno közösségi oldalon Stegmann Zsolt tette közzé. Egy kis kutakodás után a Fortepan segítségével akadtak még néhány hasonlóan izgalmas képre azokból az időkből és arról az útszakaszról. Hihetetlen, de az oszlopra tűzött csoda hosszú éveken keresztül nem hagyta el különleges posztját. A fényképek tanúsága szerint 1922 és 1943 között rendíthetetlenül hívta fel a figyelmet az óvatos közlekedésre, amit az alá rögzített tábla is hirdetett:
Lassú hajtás vagy gyászszertartás.
A kép az 1930-as években készült, de sokak számára még ez sem magyarázat arra, hogy a képen rendeltetésszerűen használt autó mit keres az út bal oldalán, miközben láthatóan nem kerül ki semmit sőt, rajta kívül nincs más jármű az úton. A magyarázat egyszerű: Magyarországon egészen 1941-ig baloldali közlekedés volt érvényben és csak ebben az évben vezették be nálunk a “jobbra tarts” szabályt.
Íme a képek, valódi csemegézős időutazás Fejér vármegyéből:
Az eredeti cikk az Éveken keresztül állt a Ford T-modell Enying határában címen érhető el a Fejér vármegyei hírportál, a FEOL oldalán.
Borítókép: Régi Balatoni út Lepsény irányába, a 64-es főút és a 7-es főút kereszteződésénél 1930-ban (Fotó: Stegmann Zsolt/Enying anno)