Folytatódik a bélapátfalvi apátsági templom felújítása, haladnak a kivitelezők az új múzeumi épületek építésével is – írja a Heves vármegyei hírportál, a Heol.hu.
Rudolf Mihály Ybl-díjas építész, a tervező Hadas Építész Kft. ügyvezető igazgatója a munkák állásáról a Heol.hu-nak elmondta, hogy a templomot belül és kívül is körbeállványozták. Belül megerősítő munkák folytak, spirálkengyeles brutt saveres megerősítést végeztek a falakon, a kőrestaurátorok most azt vizsgálják, kívül hol van szükség ugyanerre. Ezek az eszközök el fognak tűnni a falban, a spirálkengyeleket beljebb fogják vésni és elfedik.
Ami nem tűnik el, az a vonóvasazás. A statikusok sokat vakarták a fejüket, mitől áll ez a templom, túl azon, hogy nagyon jó építők lehettek 800 éve
– fejtette ki Rudolf Mihály.
Hozzátette, hogy az épület a még létező kolostor köveiből újjáépült az 1730-as években Erdődy Gábor püspök idején. Johannes Baptista Carlone azt próbálta meg, tud-e gótikus boltozatot készíteni. Nem a korban divatos barokk boltozatot tett a templomra, meghagyva az ép falakat, továbbhúzva azokat, a gótikus szerkesztést próbálta ki.
Szakértők szerint harminc centiméterrel lett alacsonyabb az eredetinél.
E boltozatok oldalnyomással rendelkeznek, ezt visszafogva a vonóvasak a barokkban úgy épültek meg, hogy most muszáj megnyugtató megoldást adni. Nagy szelvényű, kör keresztmetszetű vonóvasakat építettek be, de ezek a térben eltűnnek, a szemnek nem feltűnőek. Szükség van rájuk, hiszen az lenne legrosszabb, ha pár év múlva jönne egy olyan földrengés, ami volt a környéken az 1920-as években, és akkor összeomlana.
Rákóczi Gergely, az egri Dobó István Vármúzeum régésze a bélapátfalvi ásatásokról elmondta, hogy a benti kutatás során találtak egy, a XVIII. századi felújítás második vagy harmadik fázisára keltezhető gödröt, amely valószínűleg építési állványzathoz tartozott. A karzat a barokk helyreállítás második periódusában épült Carlone tervei szerint, később átépítették.
A beásás ez idő tájt keletkezhetett, s találtak benne két, korábbi sír megbolygatásából származó koponyát.
Ezek érdekessége, hogy úgy tűnik, a halál beálltát megelőző sérüléseket is viselnek magukon, ezek nem gyógyultak, a halál beálltával vagy közvetlen megelőzően keletkeztek, vágásoknak tűnnek. A sírok kora kérdéseket vet föl.
Az eredeti cikk Rejtélyes koponyák kerültek elő a bélapátfalvai apátság felújítása közben címen olvasható a Heol.hu oldalán.
Borítókép forrása: Tóth Balázs/Heves Megyei Hírlap