A kézben tartott madár leforrázott lisztkukaccal etethető, javasolta a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (BfNPI) a közösségi oldalán. Azt írták, a hirtelen lehűlés, a csapadékos időjárás alaposan próbára teszi a hosszú vándorútra készülő molnárfecske- és füstifecske-állományt – írja a Veszprém vármegyei hírportál, a veol.hu.
Habár a madarak egy része már korábban elindult dél felé, még nagyon sok fecske tartózkodik hazánkban, így a Balaton térségében is. A BfNPI kiemelte, az északi területek felől érkező, és dél felé továbbvonuló madarak is a térségben tartózkodnak ebben az időszakban. A Kárpát-medence egyik legjelentősebb éjszakázóhelyét találjuk a Kis-Balaton környékén, ahol a nádasokban ilyenkor több százezer madár tölti az éjszakát.
Az ilyen hirtelen érkező lehűlések képesek jelentős károkat okozni a még itt tartózkodó állományban.
Ennek oka, hogy a hűvös időben a fecskék kizárólagos táplálékát jelentő rovarok hirtelen eltűnnek, így a madarak éheznek. Az állattartás visszaszorulásával ez a jelenség még szembetűnőbb, hiszen a haszonállatok körül mindig megtalálhatóak voltak a fecskék számára eleséget jelentő repülő rovarok. Ezek a fajok rendkívül aktív életmódot élnek, gyakorlatilag folyamatosan repülnek. Ez az életmód mérhetetlenül sok energiát igényel, ezért felhalmozott tartalékaik hamar elfogynak. Ezt a folyamatot felgyorsítja, hogy a hűvös időben a kis testtömegű madaraknak fenn kell tartaniuk viszonylag magas testhőmérsékletüket is, aminek eredményeként kondíciójuk gyorsan leromlik.