A Hegyesd és Monostorapáti között húzódó felduzzasztott horgásztó fenekén a szakemberek a szokásos archeológiai feltáró módszerek mellett nemrég szonárt is bevetettek, melynek tulajdonképpen a napvilágra került, meghökkentő felvételek is köszönhetők - olvasható a veol.hu cikkében.
A 2024 októberében végzett vizsgálatokból leszűrt feltételezések szerint a tavat már a romra duzzasztották. A búvárrégészek által készített szonárfelvételeket a tapolcai könyvtár osztotta meg a közösségi oldalán. A kutatás következő állomása egy víz alatti ásatás lehet, amely során talán még több megdöbbentő emlék bukkanhat elő a habok közül.
A hegyesdi bányató kialakulása
A hegyesdi pihenő és horgásztó Tapolca közelében, egy vulkáni kúp lábánál található. A területen egykor dolomitbánya működött, ma már karsztvize vonzza a kirándulókat és a horgászokat. Története az 1960-as évekig nyúlik vissza, amikor még kézi erővel bányászták itt a dolomitot. Az idők során a kitermelés miatt a terület átalakult, és a kis libaúsztatóból egy 8-10 méter mély, 2,2 hektár területű gödör jött létre, amelybe elkezdett visszaszivárogni a kristálytiszta karsztvíz. 2009-ben a Hegyesdi Horgász Egyesület gondozásába került az akkor rendezetlen és erősen szennyezett terület. Az egyesület tagjai társadalmi munkában egy pihenésre és horgászatra egyaránt alkalmas környezetet alakítottak itt ki.
Túraútvonalak a környéken
A bányató fölé magasodik Hegyesd vulkáni kúpja, mely nagyszerű túraútvonalat rejt magában. A meredek hegy megmászását követően egy 13. századi romvárhoz juthatunk, ahonnan káprázatos panoráma nyílik a Balatonra, Tapolca városára és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park szőlőültetvényeire. A kirándulás után érdemes betérni a díjnyertes borászatok egyikébe is.
Borítókép: A hegyesdi bányató alján egy római kori villa maradványait találták meg (Fotó: Fülöp Ildikó/Napló)