Generációk, avagy sok hűhó semmiért – Te mikor születtél?

Az eltérő generációs jellemzőkből adódó különbségek kommunikációs nehézségeket és konfliktusokat is eredményezhetnek.

null

Az eltérő generációs jellemzőkből adódó különbségek kommunikációs nehézségeket és konfliktusokat is eredményezhetnek, melyek egyre nagyobb kihívást jelentenek az élet minden területén. Te tudod melyik generációhoz tartozol?

Kezdjük az elején: mi az a generáció?

A generáció fogalmának meghatározása eltérő, hiszen több tudományterület is vizsgálja témakörét. Leggyakrabban a szociológia, a pszichológia és a menedzsment foglalkozik a témával. Ezen felül megkülönböztetünk ókori és modern kori generációs fogalmakat is.

A modern definíció szerint a generációk elsődleges összekötő elemei a kollektív öntudat, az életkor, a kohorsz és a korszak, vagy ezeknek az ötvözete. A gyakorlatban a legtöbbször a születési dátum szerinti eloszlás dönti el, ki melyik generációhoz tartozik.

A mi generációnk: Z-sek

Ha fiatal felnőtt korodban jársz, akkor minden bizonnyal te is a Z generációsok táborát erősíted. Ismerünk olyan kutatást, ahol a generációt egészen az 1982-es évektől kezdve számítják, míg mások az 1990-es évektől a digitális eszközök elterjedésének idejétől. A legtöbben a Z generáció határát az 1995-től, illetve az 1996- tól születetteknél húzzák meg.

Valóban mások vagyunk? (A kép illusztráció)

Nem csak a generációs határt illetően, hanem magában az elnevezésben sem értenek egyet a szakirodalmak. A Z-n kívül az abc más betűivel is találkozhatunk, mint például C generációs elnevezéssel, amit a connection (kapcsolat) szó után kaptak, illetve D-vel is, ami a digitális szóra utal, de R-nek is szokták hívni őket, ami responsibility, vagyis a felelősség szóból származik.

Van, aki post- millenaristáknak nevezi a csoportot, de olvasható „Facebook-generációnak„ és digitális bennszülötteknek is. Egyéb elnevezéseik még a zappers, azaz kapcsolgatók, instant online korosztály, netgeneráció, vagy iGeneráció.

Az eltérő generációs jellemzőkből adódó különbségek kommunikációs nehézségeket és konfliktusokat is eredményezhetnek, melyek egyre nagyobb kihívást jelentenek az élet minden területén.

Miben vagyunk mások? Valóban mások vagyunk?

„Ezek a mai fiatalok...” „Bezzeg az én időmben...„ Egyáltalán nem túlzók nagyszüleink ezen mondatai, hiszen valóban, az első globális nemzedék vagyunk, ami merőben más, mint az előzőek. Az első olyan korosztály, amelyik ugyanazon a mekis kaján és TED előadásokon nő fel, ahol Steve Jobs neve ugyanazt jelenti egy amerikai és egy ausztrál számára is. Mi már beleszülettünk a digitalizált világba, a technika új lehetőségekkel szolgál számunkra, kibővíti a teret és eltörli a korlátokat. Számunkra minden digitális eszköz és virtuális közösség alapvetően elfogadott és a mindennapi életünk szerves részei. Különböző platformokon és közösségi oldalakon kapcsolatban állunk egymással szerte a világban.

A legoktatottabb generáció, jó problémamegoldó képességgel, akik nem félnek a változásoktól, bátrak, gyakorlatiasak és kezdeményezők

– olvashatjuk az International Journal of Engineering and Management Sciences cikkében.

A leghosszabb várható élettartammal is rendelkezünk és a nyelvezetünkben is lényeges különbségek figyelhetőek meg. A Marketing & Menedzsment 2014 II. különszámában megjelent,Törőcsik Mária – Szűcs Krisztián – Kehi Dániel: Generációs gondolkodás című cikkében az alábbi tulajdonságokkal egészítik még ki a csoport tulajdonságait:

  • egocentrikus magatartás,
  • problémák elutasítása,
  • szcénákhoz és klikkekhez való tartozás,
  • egyediségük láttatása,
  • presztízsorientáltság.
  • A teljes cikk ITT olvasható.

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.